TFF, VAR kayıtlarının kesinlikle açıklanmayacağını ilan etti

TFF, VAR kayıtlarının kesinlikle açıklanmayacağını ilan etti

Fenerbahçe-Beşiktaş derbisinin ardından hakemler arasındaki VAR kayıtlarının açıklanması konusunda kulüplerden büyük baskı gören TFF bir açıklama yayınladı. Açıklamada VAR kayıtlarının paylaşılmayacağı ilan edildi.

27 Aralık 2019, Cuma 14:42 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kulüpler, TFF, IFAB ve hakemlerin devreye girdiği VAR tartışmasında beklenen açıklama geldi. TFF, VAR kayıtlarının paylaşılmayacağına dair şu açıklamayı yaptı:

"Video Yardımcı Hakem Sistemi (VAR) uygulamaları kapsamındaki kayıtların paylaşımı hakkında son günlerde oluşan gündem üzerine bir açıklama yapma zorunluluğu doğmuştur.

Türkiye Futbol Federasyonu, FIFA ve Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB) arasında 02.03.2017 tarihinde yapılan protokol üzerine, TFF Yönetim Kurulu'nun aldığı kararla Video Yardımcı Hakem (VAR) uygulamasına 2017-2018 sezonu TFF 1. Lig Play-Off müsabakaları ile başlanmış, sistem 2018-2019 sezonuyla birlikte Süper Lig, TFF Süper Kupa ve son 16 turundan itibaren Ziraat Türkiye Kupası'nda da uygulamaya konulmuştur.

Futbol Oyun Kuralları VAR Protokolü'nde yer alan ve IFAB'ın ülke Federasyonları Hakem Kurulları'na sirküle ettiği VAR Uygulamaları El Kitapçığı'nın VAR kayıtlarının kamuoyu ile paylaşılamayacağına ilişkin düzenlemelerine göre, VAR kayıtlarının sadece eğitim amaçlı kullanılması uygulamasına devam edilmektedir.

Ayrıca kayıtların paylaşılmamasını tavsiye eden IFAB tarafından yapılan açıklamalarda, bu husustaki nihai kararın ülke Federasyonlarına ait olduğu belirtilmiştir. Bu kapsamdaki uygulama Avrupa ülkelerinin büyük bir çoğunluğunda olduğu gibi mevcut şekliyle sürdürülecektir.

Kaldı ki; Federasyonumuz gerek IFAB, gerekse VAR'ın uygulandığı ülke Federasyonları ile yakın temasta olup bu ülkelerdeki çalışmaları yakından takip etmektedir ve olası gelişmelere sistemin adapte edileceğinden kimsenin şüphesi olmamalıdır.

Değerli kamuoyunun bilgilerine saygıyla duyurulur.

Türkiye Futbol Federasyonu"

IFAB, konuyla ilgili yaptığı açıklamada "TFF'nin kararına karışmayız ama VAR kayıtlarının açıklanmasını tavsiye etmiyoruz. Bir kez açıklanırsa sonu gelmez" demişti.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Süper Lig'i analiz ettiler! İşte şampiyon ve küme düşecek takımlar