TFF'de ve Riva'da neler oldu? İşte Şenol Güneş-Nihat Özdemir görüşmesinin öncesi ve sonrası...

Şenol Güneş ile Nihat Özdemir'in bugünkü kritik görüşmesi tüm futbol camiası tarafından merakla bekleniyordu. Görüşmeden bir karar bekleyen kamuoyu, görüşme sonrası resmi açıklama bile yapılmayınca merak içerisinde kaldı. Çok geçmeden Güneş ile Özdemir'in bir karara varamadığı, önümüzdeki günlerde tekrar bir araya geleceği öğrenildi. İşte oldukça hareketli ancak sonuçsuz geçen günün özeti...

09 Eylül 2021, Perşembe 17:32 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Türkiye Milli Takımı'nda Uluslar Ligi'nde küme dümeyle başlayan başarısız dönem, EURO 2020'de 24 takım arasında en kötü takım olunması ve Dünya Kupası Eleme Grubu'ndaki kötü sonuçlarla devam ediyor. Hollanda'dan yediğimiz 6 gol ise olayı kopma noktasına getirmişti. Futbol duayenleri, spor yazarları, medya ve taraftar, artık bir hesap sorulmasını istedi. 

TFF Başkanı Nihat Özdemir harekete geçti ve önce kendi yönetim kuruluyla toplandı. Kurul, Şenol Güneş'e karşı olumsuz bir bakışa sahipti.

Özellikle Şenol Güneş'in Hollanda maçı sonrasındaki "Göreve getirirken yalvarıyorlar, giderken hakaretler... Bunun doğru olmadığını düşünüyorum. Ben göreve gelmek için kimseye yalvarmadım ama bana yalvarıldı, ben öyle düşünüyorum" sözleri büyük rahatsızlık uyandırdı.

Kurul ayrılık ve devam seçeneklerini masaya yatırdı. Güneş derhal gönderilirse yaklaşık 1 yıllık sözleşmesi yüzünden tazminat ödenecekti. Norveç maçı beklenir ve kaybedilirse, Dünya Kupası için zaten tükenmeye yüz tutan umutlar tamamen bitecekti. Başkan Özdemir, Güneş'le görüşmeden net bir karara varmak istemedi ancak canı sıkkındı. Kurula söylediği, "Arkadaşlar vallahi bıktım. Bazen bırakıp gitmek geliyor içimden. Ne geliyorsa elimizden yapıyoruz. Ve sonuçta fatura gelip bize dayanıyor. Bunu hak etmiyoruz" cümleleri gündeme oturdu.

Görüşmeye damga vuran bir diğer cümle ise adı açıklanmayan bir kurul üyesinin söylediği, "Şenol Güneş'in Beşiktaş'tan ayrıldığı dönemde yalvaran bir tek ismin vardı, o da 'Bizi Şenol Güneş'ten kurtarın' diyen dönemin Beşiktaş Başkanı Fikret Orman" sözleriydi. Orman, bu iddiadan çabuk haberdar oldu ve anında cevap verdi. Eski başkan, "Bu iddiayı ortaya atanlar çıksın yüzüme de söylesin. Benim o dönem Anadolu Ajansı'na verdiğim röportajlar arşivlerde duruyor. O zaman 'Şenol Güneş'ten memnunuz ve ayrılmayı istemiyoruz' dedim. Kim ki gitmesi için TFF'ye yalvardığımı söylüyorsa, gelsin benimle yüzleşsin. Bu iddialar asılsız ve külliyen yalandır" dedi.

Ve nihayet bugün, o kritik görüşme gerçekleşti. Şenol Güneş ile Nihat Özdemir, saat 12.00'de bir araya geldi. Güneş'in başkana rapor sunduğu öğrenildi. 2 buçuk saate yakın süren görüşmede ne Şenol Güneş istifa etti ne de Nihat Özdemir, Güneş'i görevden aldı.

Güneş'le konuşmadan net bir karara varmak istemeyen Özdemir, bu kez de Güneş'in raporlarını ve söylediklerini kendi kurul üyelerine sormadan hareket etmek istemedi. DHA'nın haberine göre, önümüzdeki günlerde iki isim tekrar bir araya gelecek. Özdemir'in TFF Genel Kurul üyeleriyle bir araya gelip son bir değerlendirme yapması bekleniyor.

Şenol Güneş ile 'devam' kararı alınırsa, kamuoyu bilgilendirelecek ve Norveç maçı beklenmeye başlanacak. Güneş ile ayrılık kararı alınırsa, bu kez konu tazminat olacak. İstifaya yanaşmayan Güneş, kovulması durumunda tazminatından feragat etmezse yaklaşık 2.7 milyon euro'luk bir para alacak.

Tecrübeli hoca, TFF'den yıllık 3.2 milyon euro kazanıyor. Bu da aylık 266 bin euro'ya denk geliyor. 10 aylık sözleşmesi kalan Güneş'in tazminatı ise bu durumda 2.7 milyon euro'ya yakın bir meblağ yapıyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Jeremain Lens, Beşiktaş'ın tahsis ettiği arabayı geri vermek istememiş