The Guardian: Çatışmasız bölge anlaşması beklemeye alındı

The Guardian: Çatışmasız bölge anlaşması beklemeye alındı

İngiltere'de yayımlanan The Guardian gazetesi, Türkiye, Rusya ve İran'ın Astana'da imzaladığı 'çatışmasız bölge' anlaşmasının 'beklemeye alındığını' söyledi. Gazete, buna gerekçe olarak, ABD, İngiltere ve Fransa gibi Batı ülkelerinin anlaşmaya duyduğu şüpheleri gösterdi.

09 Mayıs 2017, Salı 16:19 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Haberde, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un Batılı ülkelerin anlaşmaya ilişkin daha fazla detay aradığı bir dönemde ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile buluşacağı belirtildi. ABD, İngiltere ve Fransa'nın anlaşmanın tam olarak nasıl uygulanacağı konusunda daha fazla detaya sahip olmak istediği ifade edilirken, Astana'da imzalanan anlaşmanın 'beklemeye alındığı' ifadesi kullanıldı.
 

ABD SAVUNMA BAKANI ŞÜPHELERİNİN OLDUĞUNU AÇIKLAMIŞTI


ABD Savunma Bakanı James Mattis, önceki gün ABD'nin çatışmasız bölge anlaşmasına ilişkin şüphelerinin bulunduğunu açıklamıştı.

Rusya'nın öncülüğünde, Astana'daki görüşmelere taşınan 'çatışmasız bölge' planı, Türkiye ve İran'ın desteğini görmüştü. Anlaşmaya ilişkin metne göre, 4 farklı bölgede hem rejim güçlerinin hem de muhaliflerin yerleştirileceği kontrol noktaları ve izleme merkezleri kurularak, "güvenlik alanları" oluşturulacak.

Hürriyet

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İstanbul Galata Üniversitesi Öğretim ve araştırma görevlisi alacak