Thomas Cook yolcuları havaalanlarında sabahladı

Dünyanın en büyük seyahat şirketlerinden İngiliz tur operatörü Thomas Cook’un iflasının açıklanmasının ardından tüm dünyada yaşanan şaşkınlık yerini dört bir yanda mahsur kalan yolcuların kurtarılması operasyonuna bıraktı...

24 Eylül 2019, Salı 11:11
A A

Dünyanın en büyük seyahat şirketlerinden İngiliz tur operatörü Thomas Cook’un iflasının açıklanmasının ardından birçok yerde mahsur kalan yolcular için kurtarma planları hazırlanıyor.

Dünyanın 18 ayrı ülkesinde 156 bin yolcu havaalanlarında bir anlamda 'kurtarılmayı' bekliyor.

İngiliz hükumeti dünyanın çeşitli ülkelerine Thomas Cook yoluyla giden ve geri dönebilmeyi bekleyen vatandaşları için bir kurtarma planı hazırladı.

'Matterhorn' adı verilen bu kurtarma operasyonunun bütçesi de 100 milyon pound olarak açıklandı.


Dün başlatılan bu operasyonun iki hafta sürmesi planlanırken thomas Cook'un iflası yüzünden mağdur durumda kalan tüm yolcuların İngiltere'ye geri getirilmesi hedefleniyor.

Bu operasyon kapsamında dün Dalaman’daki 222 Thomas Cook yolcusunu Londra’daki Gatwick Havalimanı’na götürecek 471 koltuk kapasiteli Airbus A380, 23.00 sıralarında havalimanına iniş yaptı. Yakıt ikmalinin ardından havalimanında bekleyen 222 yolcu otobüslerle uçağa taşındı.

Aynı uçağın kalan turistler için Dalaman'a tekrar geleceği açıklandı.

Tüm bunlar yaşanırken haber ajansları dünyadaki farklı havaalanlarında mağdur olan yolcuların fotoğraflarını geçmeye devam ediyor...

Sıradaki haber yükleniyor...