Thyateira Antik Kenti’ndeki Roma Caddesi sütunları ayağa kaldırılıyor

Manisa’nın Akhisar ilçesindeki Thyateira Antik Kenti’nde yürütülen Roma Caddesi’nin günümüze kazandırılması çalışmaları kapsamında 2’nci etaba geçildi. İlk etapta 5 ayaklı sütun ayağa kaldırıldı. İkinci etapta ise 7 ayaklı sütun ayağa kaldırılacak

15 Ekim 2019, Salı 19:28
A A
Birçok ülkeden ziyaretçi ağırlıyor

Birçok ülkeden ziyaretçi ağırlıyor

İncil’de, Batı Anadolu’da olduğu anlatılan 7 kiliseden birine de ev sahipliği yapan Thyateria Antik Kenti, Güney Kore başta olmak üzere birçok ülkeden gelen ziyaretçiyi ağırlıyor. 

Tekrar ayağa kaldırılıyor

Tekrar ayağa kaldırılıyor

İnanç turizmi açısından Ege Bölgesi’nin önemli noktalarından biri olan Akhisar’daki Thyateria Antik Kenti’nde yer alan sütunlu Roma Caddesi tekrar ayağa kalkıyor. 

Venedik Tüzüğü’ne göre yapılıyor

Venedik Tüzüğü’ne göre yapılıyor

Akhisar Belediyesi tarafından yaptırılan çalışmaların kısa sürede tamamlanması bekleniyor. Çalışmalar, Uluslararası Tarihi Anıtlar Onarım Kuralları olarak bilinen ’Venedik Tüzüğü’ne göre yapılıyor.

İlk etapta 5 ayaklı sütun ayağa kaldırıldı. İkinci etapta ise 7 ayaklı sütunun ayağa kaldırılması için çalışmalara başlandı.


Restoratör Taş Ustası Mehmet Limon, "Çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Özgün malzeme mermer olduğu için, bunu temin noktasında biraz zorlanıyoruz.” 


 “Anıtların onarılmasında, eski ve yeni yapıları birlikte kullanırken, aynı görünümü elde edemiyoruz. Venedik Tüzüğü’ne göre yapılması gerekli, herhangi bir ekleme, mimari kompozisyondan farkı anlaşılmalı ve gününün damgasını taşımalıdır. Hedefimiz en yakın zamanda, hava koşulları el verdiği sürece en kısa vadede tamamlayacağız" dedi.

DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Yeni Catwoman, Zoe Kravitz oldu