Tıbbi maske sivilce yapar mı? Maskenin sivilce yapmaması için 6 tüyo

'Tıbbi maske sivilce yapar mı?' sorusu, maske zorunluluğuyla birlikte en çok sorulanlardan biri oldu. 'Cerrahi maske sivilce yaptı' şikayeti, maske alerjisinin bir sonucu olmasının yanı sıra cildin havasız kalmasına bağlıyor. Peki cerrahi maske alerji yapar mı? Bu cilt tipine göre değişse de maskenin alerji yapmaması için pek çok yöntem var. İşte, maskenin sivilce yapmaması için 6 tüyo!

05 Ağustos 2020, Çarşamba 09:46 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Tıbbi maske sivilce yapar mı?

Tıbbi maske sivilce yapar mı?

Corona virüsten korunmak için taktığımız tıbbi maskeler ile ilgili uzmanlar uyarılar yapmaya başlamadan önce, uzun saatler boyunca maskeyle çalışmak zorunda kalan sağlık çalışanlarının yüzlerinde meydana gelen değişiklikleri sosyal paylaşım kanallarında hepimiz gördük. Peki, tıbbi maske kullanmanın cilde başka etkileri de var mı? Maske kullanmak ciltte sivilcelenmeye yol açar mı?

'Yüzü kapatan her şey sivilceye neden olabilir'

'Yüzü kapatan her şey sivilceye neden olabilir'

  • Uzmanlar “Oklüzif yani yüzü kapatan her şey sivilceye neden olabilir” diyor. Genellikle akne gibi görünen bir döküntüye sebep olan ve yüzde ortaya çıkan perioral dermatiti olanlar bu alevlenmeleri fark edebilir. 
  • Pandemi süresince yaşanan karantina durumu, işsizlik sorunun beraberinde getirdiği sıkıntılar ve kaygı problemleri de cilt problemlerinin bir başka tetikleyicisi.

Hangi yüz yıkama ürünü kullanılmalı?

Hangi yüz yıkama ürünü kullanılmalı?

Tahrişi önlemek için yüzünüzü çok nazik bir temizleyici ile yıkayın. Akneye iyi gelen alfa-hidroksi veya beta-hidroksi asitleri içeren temizleyicilerden yararlanabilirsiniz.

Cadı fındığı önlemi

Cadı fındığı önlemi

Yüzünüzün çok ısındığını veya terlediğinizi hissederseniz cadı fındığı içeren mendil, krem, sprey gibi ürünlerden yararlanabilirsiniz. Ana amaç, ciltte daha az bakteri ile daha temiz bir ortam yaratmaktır. Böylece lekelerin ortaya çıkma olasılığı da azalır.

Antibakteriyel tonikler

Antibakteriyel tonikler

Bunu yapmanın en kolay ve en hızlı yolu, antibakteriyel bir toniği bir pamuk yardımı ile günde 1 veya 2 kez maskenin yüzünüze temas ettiği alanlara uygulayarak temizlemektir.

Kükürt maskesi

Kükürt maskesi

Perioral dermatit tedavisi için kullanılan kükürt maskelerinden de yararlanabilirsiniz.

Nemlendirmek şart!

Nemlendirmek şart!

Geceleri ise salisilik asit tedavisi yardımınıza yetişecektir. Ancak asidi uygulamadan önce cildinizi derinlemesine temizlemeyi unutmayın. Son olarak havayla az temas ettiği için mikrop ve bakteri birikme olasılığı artan cildinizi iyice temizledikten sonra mutlaka nemlendirin.


Beslenme çok önemli

Beslenme çok önemli

Bol bol su içilmeli ve yağdan fakir beslenmelisiniz. Aşırı acılı ve baharatlı besinlerden kaçının, çikolata tüketimini de kısıtlayın.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Koltuk altı kararmasını beyazlatmak için 10 doğal çözüm