Şeker hastaları için en iyi besinler!

Türkiye’de 10 milyon, dünyada 400 milyondan fazla kişiyi etkileyen diyabet, çok ciddi bir halk sağlığı sorunu olarak öne çıkıyor. Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Pınar Demirkaya, Tip 2 diyabetin doğru beslenmeyle kontrol altına alınabileceğini belirterek dört beslenme önerisi paylaştı.

11 Kasım 2021, Perşembe 16:43 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Halk arasında şeker hastalığı olarak da bilinen diyabetin özellikle iki türü bulunuyor. Tip 1 diyabet tedavisinde, yetersiz salgılanan insülin hormonu dışarıdan enjeksiyon yoluyla alınıyor.

Tip 2 diyabette ise uygun beslenme yöntemi ve doğru egzersiz önemli hale geliyor, çünkü kilo arttıkça insülin direnci de yükseliyor.

Bu doğrultuda obezite ile mücadele etmek gerekiyor.

Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Pınar Demirkaya, doğru beslenme tedavisinin önemine dikkat çekerek, dört önerisini sıraladı. 


Kuru baklagiller: Nohut, mercimek…

Kuru baklagiller: Nohut, mercimek…

Hücrelerin kan şekerini düzenleyen insüline karşı duyarsızlaştığında yaşanan Tip 2 diyabet, yüzde 80 oranında önlenebiliyor.

En uygun beslenme yönteminin belirlenmesi şart olduğundan posalı yiyecekler olan kuru fasulye, mercimek, barbunya ve nohut gibi kuru baklagiller, tüketilmesi fayda sağlayan seçenekler arasında yer alıyor. 


Düşük glisemik indeksli: Yulaf, bulgur ve kinoa

Düşük glisemik indeksli: Yulaf, bulgur ve kinoa

İnsülin direncine sahip kişilerin kan şekerini yükseltmeyen düşük glisemik indeksli gıdaları tercih etmesi, yine öne çıkan önemli noktalar arasında bulunuyor.

Karbonhidrat içeriği yüksek olmayan bitkisel proteinlerin de beslenme planına kontrollü şekilde eklenmesi gerekirken, yulaf, bulgur ve kinoa tercih edilebiliyor. 

Armut ve karnabahar

Armut ve karnabahar

Armut, kivi, elma, kiraz, kuru kayısı, şeftali gibi meyveler içeriğinde bulunan A ile C vitaminleri ve minerallerle insülin direncinin normal seyrine yardımcı oluyor.

Karnabahar, kabak, patlıcan, brokoli, turp, domates gibi sebzeler de yine düşük glisemik indeksli ve lif içeriği bakımından zengin bitkisel besinler oldukları için kan şekeri düzeyinin kontrolüne katkıda bulunuyor. 

Ceviz, fındık, badem, kabak çekirdeği…

Ceviz, fındık, badem, kabak çekirdeği…

Düzenli egzersiz yapmak yağ yakmayı hızlandırıyor, kan şekerini düşürüyor. Böylece birçok belirti zamanla gerileyebiliyor.

Bu doğrultuda bol su içmek, ceviz, fındık, badem, kabak çekirdeği gibi yağlı tohumlar ile gerekli kontrollerden sonra süt ve süt ürünlerini tüketmek önerilenler arasında bulunuyor.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ceviz yaprağının bilinmeyen bir faydası ortaya çıktı