Tıp literatürüne giren ameliyat: Kalp toplardamarına kablo yerleştirdiler

Prof.Dr. İstemihan Tengiz ve Doç.Dr. Serkan Saygı, Nazife Sağlık’ın (49) kalbinin toplardamarı içine şoklama cihazı kablosu yerleştirerek zor bir işlemi başarıyla tamamladı. Hastayı tekrar hayata bağlayan bu işlem, dünya tıp literatürüne de girdi

18 Nisan 2018, Çarşamba 12:00
A A
Tıp literatürüne giren ameliyat: Kalp toplardamarına kablo yerleştirdiler
Muğla Milas'ta ilçesinde yaşayan Nazife Sağlık (49), 4 yıl önce kalbinin hem sağ hem de sol kısmından protez kalp kapağı ameliyatı oldu. Ancak bu ameliyatlarla da tam olarak sağlığına kavuşamayan Nazife Sağlık’a, ilerleyen yıllarda kalp ile ilgili şikayetleri tekrar başlayınca Milas’ta gittiği hastanede kalp yetmezliği tanısı kondu ve şoklama cihazı takılması önerildi. Ancak Nazife Sağlık, daha önceden protez kalp kapağı ameliyatı olduğu için kalbine şoklama cihazı takılması zor bir operasyon olarak görüldü.


TIP LİTERATÜRÜNDE 6. VAKA


Medical Park İzmir Hastanesi'ne başvuran Nazife Sağlık, kalp toplardamarı içerisine Prof.Dr. İstemihan Tengiz ve Doç.Dr. Serkan Saygı tarafından şoklama cihazı kablosunu yerleştirilerek sağlığına kavuşturuldu İki uzman doktorun yaptığı bu operasyon tıp literatürüne 6. vaka olarak geçti. 

Normal yöntemlerle hastaya pil takılmasının imkansız olduğunu belirten Prof.Dr. İstemihan Tengiz, "Hastamızın daha önce kalbinin hem sağ hem de sol kısmına protez kapak konmuş. Daha sonra kasılma gücündeki yetersizlikten dolayı hastaya şoklama cihazı takılması önerilmiş. Bu türlü hastalarda biz şoklama cihazının kablosunu sağ karıncığın içerisine yerleştiriyoruz ama bu hastada hem solda hem de sağda protez kapak olduğu için kapak içerisinden geçip sağ karıncığa kabloyu koymak mümkün değildi. Bu yüzden alternatif bir yol bulmak gerekiyordu. Kalbin kendi toplardamarlarından orta kısımdan arkaya doğru geçen ‘middle cardiac vein’ olarak adlandırılan toplardamar içerisine bu şoklama cihazının kablosunu başarıyla yerleştirdik. Yapılan kontrollerde pilin çalışmasında herhangi bir sorun olmadığını da gördük. Araştırmalarımıza göre yaptığımız bu operasyon Pubmed kaynaklarına göre dünya tıp literatüründe 6. vaka" dedi.


 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.