Tıp teşhis koyamadı, Elif Naz öldü

Tıp teşhis koyamadı, Elif Naz öldü

Henüz 16 aylık olmasına rağmen 10 yaşındaki çocuğun ağırlığına ulaşıp 27 kilo gelen ve hastane hastane dolaştırılan Elif Naz öldü

07 Şubat 2011, Pazartesi 16:36 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İzmir'de geçen ay yürümeye başlayınca bir kilo zayıflayıp 27 kiloya düşen 16 aylık Elif Naz Akgıran, 10 yaşındaki çocuk kilosuna ulaşmasındaki neden bulunamadan hayatını kaybetti.

Dün uykusunda ölen minik kızın cenazesi, bugün gözyaşları arasında son yolculuğuna uğurlanırken, baba Ercan Akgıran, "Minik kızım, şaka gibi geldi, şaka gibi gitti" diye ağladı.

4 AYLIKTAN İTİBAREN HIZLA KİLO ALDI

Ev hanımı Sıdıka Akgıran (36) ile baharatçılık yapan Ercan Akgıran'ın (37) iki çocuğunun küçüğü olan Elif Naz, nedeni belirlenemeyen nefes darlığı ve yaşıtlarının kat kat üstündeki kiloları yüzünden defalarca hastanelik oldu. 4 günlükken sarılık nedeniyle hastanelerle tanışan minik kız, 4 aylıktan itibaren hızla kilo almaya başlayınca farklı sorunlarla doktora götürüldü.

3 kez İstanbul'daki hastanelerde, 5 kez Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Hastanesi ile 2 kez İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yatan ve tedavi gören minik Elif Naz, anne babasının deyimiyle "delik deşik" edildi, ama aşırı kilo alma nedeni belirlenemedi.

Bir buçuk ay önce DEÜ Hastanesi'ne yattığında 28 kilo gelen, aşırı kilosu yüzünden nefes darlığı gelişen, dudakları, bacakları moraran, geceleri uyuyamayan Elif Naz, neredeyse ömrünün büyük bölümünü hastane odalarında geçirdi.

YEDİĞİ YİYECEKLER AKCİĞERİNE KAÇIYORDU

Zaman zaman yediği yiyecekler akciğerine kaçan, hastanede aspire edilen Elif Naz'a DEÜ Hastanesi'nden taburcu edilirken diyet düzenlenmiş, kilo vermesi istenmişti. Son bir ayda ayaklanan Elif Naz, doktorların istediği gibi bir kilo vermiş, bu ailesini de sevindirmişti.

Minik kızlarının yürümeye başlamasının sevincini yaşayan aile, hiç beklemedikleri bir anda Elif Naz'ı kaybetti. Dün uyuyan kızının yanına gittiğinde ağzının ifrazatla dolu olduğunu gören baba Ercan Akgıran, son bir umut kızını önce bir özel polikliniğe, oradan da DEÜ Hastanesi'ne götürdü. Minik kızın kalbini çalıştırıp geri döndürmek için yapılan müdahaleler Elif Naz'ı yaşatmaya yetmedi.

'NEFES ALDIĞINI SANIYORDUM'

Kızının kiloları yüzünden geceleri uyuyamadığını, son günlerde soğuk algınlığı geçirdiği için bu uykusuzluğunun, öksürük ve ifrazatın arttığını belirten baba Akgıran, "Kızım sabah 06.00'da uyuyabilmişti. Saat 08.00'de saatin alarmı çaldı, gittim baktım, uyuyordu. Daha sonra kalktığımda ise ağzında koyu renk ifrazat vardı, onu temizledim. Nefes aldığını sanıyordum, önce polikliniğe, ardından hastaneye götürdüm. Ambulansta da kalp masajı yaptılar, ama kızımı kurtaramadılar. Onu götürdüğümde zaten kaybetmişiz. Acımız çok büyük. İçimizi en çok acıtan da kızımın hastalığına teşhis bile konulamaması. Tomografileri de temiz çıktı, hormon tetkikleri de. Tıp kızımın hastalığında aciz kaldı. Yeni yürümeye, birkaç kelime söylemeye başlamıştı. Bana Erci diyordu, oje sürülmüş parmaklarını öptürünce sevinç çğlıkları atıyordu. Bir şaka gibi geldi, şaka gibi gitti" diye konuştu.

Öte yandan dün yatağında ölen 16 aylık Elif Naz'ın cenazesi Balçova Eyüp Sabri Camii'nden kaldırıldı. Öğle namazının ardından kılınan cenaze namazından sonra minik kızın cenazesi Narlıdere Mezarlığı'nda toprağa verildi. Yakınlarının desteğiyle ayakta zor duran anne Sıdıka Akgıran baygınlık geçirdi. Baba Ercan Akgıran ile ağabey 12 yaşındaki Furkan'ı da yakınları teselli etmeye çalıştı.

Nesrin COŞKUN - Hakan GÜNGÖRDÜ / İZMİR, (DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ege'deki depremin ardından Hasan Sözbilir'den flaş uyarı