Tırnak yeme alışkanlığını bırakmanın 10 yolu

Tırnak yeme alışkanlığı nasıl bırakılır? Pek çok insan stresli zamanlarında tırnak ve tırnak etlerini yiyerek kendine zarar veriyor. Ancak yetişkinlerde tırnak yeme nedenlerinin altında farklı şeyler yatıyor olabilir. Tırnakları yemek hem sağlık hem de estetik açıdan çok fazla problemi beraberinde getiriyor. "Tırnak yemeyi nasıl bıraktım" diyerek deneyimlerini paylaşanlar bunun kolay bir süreç olmadığını anlatıyor. Peki tırnak yeme nasıl bırakılır? Tırnak yemeyi bırakmanın yolları arasında pek çok seçenek var. İşte tırnak yeme alışkanlığını bırakmanın 10 yolu!

08 Ağustos 2020, Cumartesi 09:51 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Yetişkinlerde tırnak yeme nedenleri

Yetişkinlerde tırnak yeme nedenleri

Çocukluk döneminde, bu alışkanlığın kazanılmasında neden olan etkenler saptanarak çözüme ulaştırılmazsa, tırnak yeme sorunu gençlik ve yetişkinlik dönemlerinde de tekrarlayabilir. İş ya da özel yaşamdaki stresli ortamlar, bu alışkanlığı tetikleyebilir. Kişi böyle anlarda tırnak yiyerek kendini sakinleştirmeye çalışır. Yetişkinlerde de aynen çocukluk döneminde olduğu gibi kaygılar ve çatışmalar azaldığında alışkanlığın dozu da azalır. Ancak aynı döngüde sorunlar arttığı zaman, tırnak yeme davranışı geri gelir. Bu açıdan bakıldığında tırnak yeme alışkanlığı bir sebep değil, kişinin sahip olduğu bozukluğa karşı oluşturduğu bir sonuçtur.

Tırnaklarınızı kısa tutun

Tırnaklarınızı kısa tutun

Öncelikle tırnaklarınızı ısırarak koparmak, tırnak şeklinizi bozabilir. Bu alışkanlığı uzun süre devam ettirirseniz tırnaklarınız bir süre sonra kötü bir biçimde çıkmaya başlayabilir. Tırnaklarınızın kısa kesilmesi ve düzenli bir şekilde kısa tutulması, tırnak ısırmasını önlemenin en iyi yollarından biridir. Çiğnemek için hiçbir şeyiniz olmadığında, nihayetinde alışkanlığı terk edeceksiniz. 


Manikür yaptırın

Manikür yaptırın

Tırnaklarınızı ısırıken dişleriniz de zarar görebilir. Kendinizi şımartın ve güzel bir manikür yaptırın. Manikür ellerin yanı sıra tırnakların çekici görünmesini de sağlar. Manikürü mahvetmek istemediğinizden tırnaklarınızı ısırmanız daha az olası olacaktır.

 Tetikleyicileri kontrol edin

Tetikleyicileri kontrol edin

Ellerimiz ve tırnaklarımız mikropların en çok yerleştiği yerledendir. Tırnaklarınızı sık sık ağzınıza sokmak ve ısırmak bu mikropların vücudunuza girmesine neden olur ve sonuç olarak hastalanabilirsiniz. Tırnaklarınızı ısırmanız için sizi nelerin tetiklediğine dikkat edin. Sıkıldığınızda tırnaklarınızı ısırıyor musunuz? Yoksa endişeli olduğunuzda mı? Çalışmalar, insanların sıkıldıklarında, aç, gergin veya stresli olduklarında tırnak ısırmaya başvurduklarını göstermiştir. Tetiği tanımlayın ve tırnaklarınızı ısırmayı durdurmak için onunla başa çıkmanın yollarını bulun.

Ellerinizi meşgul tutun

Ellerinizi meşgul tutun

Evet, ellerinizi meşgul etmek de bir çözüm yolu. Tırnaklarınızı ısırmak istediğiniz zamanlarda sakız çiğneyin ya da stres topu sıkın. Alternatifleri çoğaltabilirsiniz. 


Acı oje kullanın

Acı oje kullanın

Acı tat veren oje uygulaması, tırnak ısırmasını önlemek için asırlık bir püf noktasıdır.

Tesbih Ağacı yağı

Tesbih Ağacı yağı

Tırnaklarınızı Tesbih Ağacı Yağı ile ovun. Tırnaklarınızın üzerine kurumasına izin verin. Eğer bilinçsiz bir şekilde elinizi ağzınıza görütürseniz, acı tadı sebebiyle farkına varacaksınız.

Acı kabak

Acı kabak

Bir başka etkili madde Acı kabaktır. Adından da anlaşıldığı gibi kabağın tadı acıdır. Tek bir acı kabağı iyice ezin ve ve suyunu çıkarın. Tırnaklarınızı kabağın suyuna batırın. Kuruması için bekleyin.

Yapay tırnaklar

Yapay tırnaklar

Takma tırnaklar kullanabilirsiniz. Böylece altında kendi tırnağınız kalacak ve sağlıklı bir şekilde uzayacaktır. Ancak takma tırnakların her zaman düşme riski olduğunu da unutmayın.

Takvimden yardım alın

Takvimden yardım alın

Tırnaklarınızı yemeden geçirdiğin her bir günü takvimde işaretleyin. Peş peşe mümkün olduğunca çok gün tırnak yememeye çalışın. Sonunda geriye baktığında kendinizle gurur duyacaksınız ve bu alışkanlıktan kurtulacaksınız.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Çam terebentin yağı nedir? Çam terebentin yağının faydaları