Tırnakların kırılmasındaki en etkili 8 neden

Bir bulaşık yıkasan, kazağına parmağın takılsa birkaç tırnağının kırıldığını görüyorsun. Halbuki tırnaklarına iyi baktığını düşünüyorsun. Düzenli maniküre gitmesen de 'tırnağıma iyi bakmıyorum' diyemezsin. Peki tırnak neden kırılır? Belki de senin bilmediğin nedenleri de var. İşte tırnakların kırılmasındaki 8 etkili neden!

01 Mayıs 2021, Cumartesi 11:03 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Protein eksiklikleri

Protein eksiklikleri

Protein sadece kasların için iyi değildir. Yeterince protein almamak kırılgan tırnaklara sahip olmana neden olabilir. Bu nedenle protein açısından zengin gıdalar tırnakların için iyi besin kaynaklarıdır. Tırnaklarının protein ihtiyacını karşılamak için bol bol balık, tavuk, yağsız sığır eti, yumurta, fasulye ve yağsız süt tüket.


Susuzluk

Susuzluk

Susuz kalmak tüm vücudun için kötüdür. Tüm sistemini etkileyen susuzluk, zayıf tırnakların da en önemli sebeplerinden biridir. Tırnaklarına iyi bakmak için günde yaklaşık dokuz bardak su iç ve dehidrasyonu önle.

Nemsiz kalmak

Nemsiz kalmak

Tırnakların sadece içeriden neme ihtiyaç duymaz, dışarıdan da destek ister. Bunun için gün içinde iyi bir nemlendiriciyi ellerine yedirmeyi ihmal etme. Özellikle ellerini yıkadıktan sonra süreceğin nemlendirici tırnaklarına çok iyi gelecektir.

Suyla fazla haşır neşir olmak

Suyla fazla haşır neşir olmak

Su içmek tırnaklarına iyi geliyor. Ancak tırnaklarını çok fazla su içerisinde tutmak onların katmanlarına zarar verir. Bu nedenle temizlik yaparken ya da bulaşık yıkarken ellerine mutlaka eldiven geçir. Aksi halde suya maruz kalan tırnakların kurur ve bu da kolayca kırılmasına neden olur.


Çok fazla oje sürmek

Çok fazla oje sürmek

Ojesiz gezmezsin biliyoruz ama ojenin uzun süre tırnaklarının üstünde kalması da onların kurumasına ve kırılmasına neden olur. Bu nedenle aynı ojeyi tırnaklarında beş günden fazla tutmamalı ve manikür arasında nefes almasını sağlamalısın.

Ojeyi soyarak çıkarmak

Ojeyi soyarak çıkarmak

Pek çok insan, aseton kullanmak yerine ojeyi soyarak çıkarmayı alışkanlık haline getirmiş durumda. Bu durum zararsız gibi görünse de aslında tırnağın iç yapısını koruyan yüzey tabakanın değişmesine ve tırnağın kırılmasına sebep olur.

Tırnak yemek

Tırnak yemek

Bariz bir sebep olarak tırnak yemek, tırnakların kırılması ve zarar görmesinin en başlıca sebeplerinden biridir. Tırnak yemek anksiyete ve stresten kurtulmanın bir yolu olsa da, tırnak yapısına zarar verir ve ciddi enfeksiyonlara sebep olabilir.


Eldiven kullanmamak

Eldiven kullanmamak

Göz ardı etmesi kolay olsa da, kimyasal temizlik ürünleri tırnak sağlığınıza zarar verebilir. Bu ürünlerdeki pek çok madde, tırnak minesine ve tırnak kenarlarına zarar verir. Ev işleriyle uğraşırken eldiven takmak, özellikle deterjan, çamaşır suyu ve benzeri ürünler kullanıldığında oldukça önemlidir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Güçlü saçların vazgeçilmezi: Evde keratin bakımı