TL tasarrufa üç koldan destek

Ziraat Bankası 22 Nisan, Halkbank da 26 Nisan itibarıyla vatandaşların enflasyonun üzerinde gelir elde etmesi için iki farklı ürünü devreye almıştı

03 Mayıs 2019, Cuma 08:31
A A
TL tasarrufa üç koldan destek

Döviz mevduatı yerine, TL mevduata geçişi teşvik etmeyi amaçlayan bu adıma VakıfBank da katıldı. VakıfBank Genel Müdürü Mehmet Emin Özcan, “Enflasyona Endeksli Kazandıran Hesap’, üç farklı seçenekle, TL mevduata güvence veriyor” diye konuştu.

ENFLASYONA KARŞI KORUMA

İlk alternatifte hesabın 92-370 gün vade aralığında açılabildiğini belirten Özcan, “Hesap açılışında sabit getirili vadeli mevduat faiz oranı ve ilave faiz oranı taahhüt edilecek. Vade sonunda, taahhüt edilen faiz oranı, en son açıklanan yıllık enflasyona eklenecek ilave oranla oluşan faiz oranı ile karşılaştırılacak. Yüksek olanla hesaba faiz işleyecek. Hesaptan para çekildiğinde vade ve faiz oranı bozulmayacak” dedi.

RİSK PRİMİ TAAHHÜTDÜ

İkinci alternatifinde de hesap 366-370 gün vadeyle açılacak. Vade sonunda en son açıklanan 12 aylık TÜFE değişim oranı üzerine hesap açılış tarihinde geçerli olan risk primi oranı eklenerek getiri sağlanacak. Üçüncü alternatifte ise 366- 370 gün vadelerle hesap açılabilecek. En son açıklanan TÜFE değişim oranı üzerine hesap açılış tarihinde geçerli olan risk primi oranı eklenerek enflasyon koruması sağlanacak.

Sıradaki haber yükleniyor...