Tok karınla soğuk havada yürümeyin!

Uzmanlar, kalp hastalarını tok karınla soğuk havada veya kirli havada yürümemesi gerektiği konusunda uyarıyor

29 Eylül 2013, Pazar 12:41
A A

30 Eylül Dünya Kalp Günü nedeniyle açıklama yapan Prof. Dr. Mustafa Kemal Batur, Türkiye’de her yıl ortalama 9 bin kişinin grip hastalığı nedeniyle öldüğünü, 50 bin kişinin de hastanelerde tedavi gördüğünü anlattı.

Prof. Dr. Batur, sadece 1 derece soğuyan havanın toplumda kalp krizi görülme riskini yüzde 2 oranında arttırdığını söyledi.

Kış ayları yaklaşırken toplumda soğuk algınlığı ve gribe yakalanma sıklığının arttığına dikkat çeken Prof. Dr. Batur, şu önerilerde bulundu:

İLAÇLAR RİTİM PROBLEMLERİNE YOL AÇABİLİR

"Kışın grip, burun akıntısı, soğuk algınlığı, halsizlik gibi şikayetlerde hastalara önerilen veya yazılan ilaçlardan bazıları yüksek tansiyona, ritim problemlerine yol açabilecek şekilde tehlike yaratabilir. Bu yüzden yüksek tansiyon, çarpıntı, ritim sorunu, kalp damar hastalığı ve kalp yetmezliği olan hastalarımıza, daha çok rahatlatma amacıyla verilen bazı ilaçları önermiyoruz.

Soğuk hava tansiyonu arttırabilir. Kalp rahatsızlığı olanlar tok karınla soğuk havada veya kirli havada yürümesin. Oda sıcaklıkları belirli seviyede ayarlansın.

Dışarıya hazırlıksız çıkılırsa, ani ısı değişimleri nedeniyle kalp hastalıkları tetiklenebilir. Bu risk gözetilmeli. Bağışıklık sistemini güçlendirici besinler tüketilmeli, meyve tüketimine özen gösterilmeli."


 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.