Tokat'ta kuş gribi paniği! Birdenbire siyahlaşıp, felç oldular

Tokat Reşadiye'ye bağlı Doğantepe Köyü, kuş gribi nedeniyle karantinaya alınarak, sağlık ekipleri tarafından köy halkına virüsten koruyucu ilaç dağıtıldı

27 Nisan 2017, Perşembe 16:34
A A
Tokat'ta kuş gribi paniği! Birdenbire siyahlaşıp, felç oldular
Doğantepe Köyü'nde 20 gün önce Bayram Şahin'in kümesinde tavuk ölümlerinin görülmesi üzerine köy muhtarı Hayrettin Toplaoğlu durumu İlçe Tarım, Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü'ne bildirdi.

İlçe Tarım, Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri köye gelerek ölen tavuklardan bir tanesini araştırılmak üzere Samsun Hayvan Araştırma Hastanesine gönderdi.
 

İTLAF EDİLDİLER


Yapılan incelemede ölen tavukta kuş gribi virüsüne rastlandığı belirlendi. Bunun üzerine dün İlçe Tarım, Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri köye giderek tavukları itlaf etti. İtlaf edilen tavuklar bir çukura gömülerek kireçlendi. İlçe Halk Sağlığı Müdürlüğü ekipleri ise köy sakinlerine virüsten korumak için ilaç dağıttı.


 

"ÖNCE NEDEN OLDUĞUNU ANLAYAMADIK"


20-25 gün önce tavuk ölümlerinin köyde başladığını ifade eden Doğantepe köyü muhtarı Hayrettin Topaloğlu, şöyle dedi:
''Önce biz ölümlerin neden olduğunu anlayamadık. Önce normal salgın hastalık sandık. Daha sonra bu birkaç komşuya daha yayıldı. Tarım Müdürlüğüne durumu bilirdim. Ekipler buraya geldi bir tavuk ölüsü alarak Samsuna gönderdiler. Samsun'da incelendi. Dün kuş gribi olduğunu söylediler. Köyümüz karantina altına alındı. Kümesler, ahırlar tamamen ilaçlandı.''


 

"GAGASI SİYAHLAŞTI, FELÇ OLUR GİBİ YÜRÜYEMEZ HALE GELDİ"


Tavuk ölümlerinin ilk başladığı kümesin sahibi Bayram Şahin ise, ''Tavukların birden bire gagası siyahlaştı. Felç olur gibi yürüyemez hale geldiler. Kendi kendine öldüler. Sonra durumu muhtarımıza bildirdik. Muhtarımız da ilçe tarıma bildirdi" dedi. Şahin toplam 15 tavuğunun öldüğünü söyledi.


Niğde’de kuş gribi şüphesi!


Tokat'ta kuş gribi alarmı
Sıradaki haber yükleniyor...