Toksik bir ilişki içinde olduğunuzun 10 kanıtı

Çoğumuz, birini severken aslında onun bizi ne kadar yaralayabileceğini fark etmeyiz. Hele bir ilişki içindeysek maalesef dünyaya pembe gözlüklerle bakarız. İlişkimizin yolunda gitmeyen taraflarını hasır altı eder, aile ve arkadaşlarımızdan gelen uyarıları kulak ardı ederiz. Eğer ilişkinizin artık size zarar verdiğini düşünüyor ama emin olamıyorsanız, çevreden gelecek yargılardan çekinip kendinizi açamıyorsanız, ilişkinizin artık size iyi gelmediğine dair 10 işaret.

15 Nisan 2020, Çarşamba 17:51 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Güven eksikliği

Güven eksikliği

Eğer ilişkinizde karşılıklı olarak güven söz konusu değilse, geçmiş olsun. Artık size zarar veren bir ilişkinin içindesiniz. Gerçek ve faydalı bir ilişkide, çiftlerin birbirine sonsuz özgüveni olmalı. Eğer taraflardan biri, karşındakine güven duymuyorsa, ya bir ilişki yaşayacak yeterli olgunluğuna erişmemiştir ya da çözemediği problemleri vardır.

Şiddet

Şiddet

Tartışmalar sırasında etrafa zarar veren bir partner, sevgilisini güvende hissettirmez. Ufak bir kavgada dahi duvara yumruk atan bir sevgilinin karşısında nasıl "Ya bir gün bana da vurursa" diye düşünmez ki insan?

İletişim eksikliği

İletişim eksikliği

Canınızın sıkan konularda konuşmayı, soru sormayı reddedip 'trip atıyorsanız' hiçbir sorununuz gerçekten çözülmez. Problemlerinize gerçek çözümler üretmek istiyorsanız tek seçeneğiniz iletişim kurmak. Göz göze gelmek, dokunmak, başını okşamak, soru sormak ve tane tane rahatsız olduğun şeyleri anlatabilmek bir ilişkinin temelini oluşturur.

Kıskançlık

Kıskançlık

Unutmayın, kıskançlığın temelinde özgüven problemi yatar. Kendine gerçekten güvenen, yeterli hisseden bir insan, neden başkalarını kıskansın ki? Zaten gereken her şey onda da vardır. Kıskançlık, hiç de öyle 'seven insan kıskanır' denilecek bir şey değildir. Seven insan, güvenir.

Suçlayıcı dil

Suçlayıcı dil

Her problemde sizi suçlayan bir sevgiliniz varsa, sadece olayları sizin üstünüze atıp kaçmayı planlıyordur. Evet, planlıyordur. Suçlayıcı dil, tahmin edemeyeceğiniz kadar sinsi bir tavırdır. Bu insanlar, tabiri caizse ilişkiyi 'salmıştır'. Kolay yolu seçer, çözümleyici bir rol üstleneceğine sadece suçlar.

Arkadaşlardan kopmak

Arkadaşlardan kopmak

Artık arkadaşlarınızı ve ailenizi hiç göremediğiniz, sadece telefonla iletişim kurduğunuz bir hayatınız var mı? Sosyalleştiğiniz tek kişi sevgilinizse, bu hiç de öyle sevinilecek bir şey değil. İnsanlar da yayılmacı politikalar izler. Sevgiliniz dışında kimseyle görüşmüyorsanız, bu birbirinizin hayatlarını 'işgal' ettiğiniz anlamına gelir. 

Sınır ihlalleri

Sınır ihlalleri

Cep telefonlarınızı size sormadan açıyorsa, siz mesaj yazarken gözü telefondaysa, hayır efendim bu çok samimi olduğunuz anlamına gelmiyor. Bal gibi de sınırlarınızı ihlal ediyor. Özel hayatınız konusunda sınırlarınızı net bir şekilde belirleyin. 

Eski sevgililerden bahsetmek

Eski sevgililerden bahsetmek

Açık konuşalım, kimse sevgilisinin eski sevgilisine dair çok iyi detayları bilmek istemez. Aramızda öyle bir mazoşist var mı? Ya farkında olmadan bir kötü niyeti olmaksızın eski sevgililerinden bahsediyor ya da bilinçli olarak canınızı sıkıyor. Bu konuda rahatsızlığınız varsa, açık bir dille bunu belirtin. 

Kediyle fareyi oynamak

Kediyle fareyi oynamak

Hayır, kaçan kovalanmaz. O taktikler lisede kaldı. İlgilenmiyormuş gözükmeler, mesajlara geç cevap vermeler... Hala ilgi görmek için 'cool' insanı oynuyorsa bu ilişkide stratejiler hakim. Gerçek sevgiye dayalı ilişki, stratejilerden arınmış olmalı. 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Alışılmışın en dışı: Sevgililerine evlilik teklifi eden kadın ünlüler