Toksik ilişkiden ayrılmakta neden zorlanıyoruz?

Her insanın ilişkisinde belli dönemlerde taraflara zarar veren toksik durumlarla karşılaşılabilir. Bu durumun derecesi artabilir de azalabilir de. Önemli olan ilişkiyi ne zaman bitireceğinizi bilmek. Ancak çoğu insan toksik bir ilişkiden ayrılmayı tercih etmiyor. Peki zarar gördüğünüzü bile bile neden toksik bir ilişkiyi bırakmakta zorlanıyorsunuz? Uzmanlara göre bunun 5 farklı nedeni var.

21 Haziran 2021, Pazartesi 15:23 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1- YALNIZLIKTAN KORKMAK

1- YALNIZLIKTAN KORKMAK

Yapılan bir araştırmaya göre, çoğu insan yalnız kalmaktansa toksik bir ilişki içinde olmayı daha iyi buluyor.

Yalnız kalmayı kötü bir şeymiş gibi algıladığımız için her ne kadar zarar görsek de ilişki bize daha cazip geliyor.

2- ÖZ SAYGI EKSİKLİĞİ

2- ÖZ SAYGI EKSİKLİĞİ

Öz saygısı düşük insanlar, sağlıksız ilişkide kalmayı tercih edenlerde. Uzun bir süre toksik davranışlara maruz kalan kişiler, partnerlerinin davranışlarından kendilerini sorumlu hisseder. Bu son derece yanlış bir düşünce!

3- KENDİNİ SORUMLU HİSSETMEK

3- KENDİNİ SORUMLU HİSSETMEK

Toksik davranışlarda bulunan partnerinizin böyle davranmasındaki neden siz değilsiniz. Hatanın sizdeymiş gibi görünmesini sağlayabilir ancak buna kanmamalısınız.

4- BİR ŞEYLERİN DEĞİŞECEĞİNE İNANMAK

4- BİR ŞEYLERİN DEĞİŞECEĞİNE İNANMAK

Toksik bir ilişki içindeyseniz, bir gün işlerin düzeleceğine inanmaya devam edebilirsiniz. Partnerinizin bu sağlıksız davranışlarının bir sonu olacak mı? Toksik bir kişi, davranışlarına devam eder, değişmez ve zarar verir. Bunu unutmayın.

5- REDDEDİLMEKTEN KORKMAK

5- REDDEDİLMEKTEN KORKMAK

Toksik ilişkiyi devam etmenin son nedeni de reddedilmekten korkmak. Bu sebeple partnerinize daha da bağlanıyorsunuz. Reddedilmekten korkan insanlar düşüncelerini ve duygularını ifade etmekte de zorlanırlar.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Dedektifler açıkladı: Partnerinizin sizi aldattığını gösteren 20 ipucu