Toksik ilişkilere neden olan 8 alışkanlık

İlişkilerde en çok kavgaya neden olan konular hangileri? 'Bir erkek neden sürekli kavga eder' diye sorgulamak yerine 'Sürekli kavga eden çiftler ne yapmalı?' diye düşünmek daha mantıklı değil mi sizce de? Böylesi çok daha adaletli ve karşı tarafı suçlamaktan uzak bir tavır olur. Evlilikte sürekli kavga etmek ise kulağa daha 'çözülemez' gelse de daha sık karşılaştığımız ve alışkanlık yaratan bir durumdur. Peki neden bu kadar çok kavga ediyorsunuz? Belki de karşı tarafın rahatsız olduğu konuları artık alışkanlık haline getirmişsinizdir. Kavga edip ayrılmayan sevgililerde bu alışkanlıklar bir rutin haline gelmiştir. Bu alışkanlıklardan sıyrılmanız için farkındalık yaşamanızı sağlayacak bir liste hazırladık.

21 Ağustos 2020, Cuma 10:32 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
 'İki sene önceki doğum günümde bana neden hediye almadın?'

'İki sene önceki doğum günümde bana neden hediye almadın?'

Skor tutma, ilişkide olduğunuz kişinin sizi sıklıkla geçmişte yaptığınız hatalar nedeniyle suçlamasıdır. İki taraf da bunu yapıyorsa “skor kartı” diyebiliriz. Bu, zamanla kimin diğerini daha çok yaraladığına ya da kimin diğerine daha çok borçlu olduğuna dair bir savaşa dönüşür. Geçmişte yapılanları pişirip pişirip önünüze koymanın kimseye bir yararı olmadığı gibi zarar da verir. Eğer bu uzun sürerse, iki taraf da diğerinden daha suçsuz olduğunu ispat etmeye odaklanmışken, sorunu çözmeyi unutur.

 'Sana çok kırgınım ama şu anda konuşmak istemiyorum'

'Sana çok kırgınım ama şu anda konuşmak istemiyorum'

Partneriniz doğrudan istek ya da düşüncesini söylemek yerine, size doğru yolu göstererek anlamanızı bekler. Ya da siz bir şeye kızgın olduğunuzu doğrudan söylemek yerine partnerinizi kızdıracak ya da rahatsız edecek küçük yollar bulursunuz. Hislerinizi ve isteklerinizi açıkça ifade edin. Ve açıkça karşınızdaki kişinin bu istekleri yerine getirmekle yükümlü olmadığını, ancak desteğinin size çok şey ifade edeceğini belli edin. Eğer sizi seviyorlarsa, bu desteği çoğu zaman vereceklerdir.

 'Böyle devam edersen seni terk edeceğim'

'Böyle devam edersen seni terk edeceğim'

Bir tarafın ilişkiden şikayeti olduğunda karşı tarafa ilişkinin bütününü tehdit eder şekilde yansıtır. Örneğin partneriniz sizin kendisine soğuk davrandığınızı düşünüyorsa size “bazen bana karşı soğuk olduğunu hissediyorum” demek yerine “sürekli bana soğuk davranan birisiyle birlikte olamam” diyor.

 'Ben akşam dışarı çıkarız diye düşünmüştüm, sen televizyon izliyorsun'

'Ben akşam dışarı çıkarız diye düşünmüştüm, sen televizyon izliyorsun'

O gün belki kötü bir iş günü geçirdiniz, mesai saatleri boyunca akşam eve gelip eşinizi görmeyi hayal ettiniz. Tüm motivasyonunuz buydu. Bir bakıyorsunuz, o da en az sizin kadar yorgun. Televizyonun karşısında ve kolunu bile kaldıramıyor. Böyle bir noktada "Ben akşam dışarı çıkarız diye düşünmüştüm, sen televizyon izliyorsun" demeniz ters tepebilir. Onun insanlarını yönlerini unutmayın. 

 'Bunu daha önce de konuşmuştuk'

'Bunu daha önce de konuşmuştuk'

Devamlı aynı tartışma konuları gündeme geliyorsa, hiçbir çözüme veya sonuca ulaşamayıp olduğunuz yerde dönüp duruyorsanız bu durum sizi git gide yıpratacaktır. Birliktelik, genel olarak iki kişinin de keyif aldığı, sizi ileri taşıyan bir durumdur. Sürekli aşağı çekiliyorsanız, bu ilişkiye neden başladığınızı biraz düşünmeniz gerekebilir. Hallettiğinizi düşündüğünüz bir problem sonraki günlerde tekrar ve tekrar önünüze geliyorsa, halletmek yerine halının altına süpürmüş olabilirsiniz.

 'Şaka yapmıştım, beni yanlış anladın'

'Şaka yapmıştım, beni yanlış anladın'

Partneriniz sizi neredeyse aşağılayan bir şey söyleyip sonra da bunun şaka olduğunu ve ciddiye almamanız gerektiğini ekliyorsa ve hatta bunu sürekli yapıyorsa ortada bir problem var demektir. Duygusal baskı kuran bu tipteki insanlar genelde bir sorun yokmuş gibi davranarak sizin durumu abarttığınızı iddia ederek kendinizden şüphe etmenize sebep olurlar. Komik bir şakalaşma sizi de güldürebilmelidir ancak toksik bir şakalaşmada kendinizi küçük düşmüş, kızgın ve zavallı hissedersiniz.

 'Ben gelemiyorum, siz gidin. Sevgilimden izin alamadım'

'Ben gelemiyorum, siz gidin. Sevgilimden izin alamadım'

Normal ilişkilerde iki yetişkinin birbirinden izin alması gerekmez çünkü iki taraf da mantıklı hareket edecek olgunluğa sahiptir. Tabii ki her ilişkide iki tarafın da mutlu olması için bazı önemli durumlarda orta yolu bulmak gerekir ancak sürekli partnerinizden yapmak istediğiniz şeyler için izin almak zorunda kalıyorsanız bu sağlıklı olmayan bir ilişkide olduğunuzu işaret eder. En ufak konuda bile partnerinizden onay almak zorundaysanız toksik bir ilişkide olabilirsiniz.

 'Kaç zaman oldu, hiçbir arkadaşımı göremedim'

'Kaç zaman oldu, hiçbir arkadaşımı göremedim'

Yorgun düşmenin sebep olduğu durumlardan biri de aile ve arkadaşlar da dahil sevdiklerinize vakit ayıramamanızdır. Partneriniz sizi sevdiklerinizle vakit geçirmekten kasıtlı olarak alıkoyuyorsa ve hayatınızı yalnızca ona bağlı yaşamanızı istiyorsa bu durum toksik ilişkinin en büyük göstergesidir. Öte yandan ilişkinizde fazlasıyla yorulduğunuz için kimseyle görüşecek enerjiyi kendinizde bulamıyorsanız bu da ilişkiyi gözden geçirmeniz için bir işarettir.

  'Sinirliyim ama bir sor neden diye, senin yüzünden'

'Sinirliyim ama bir sor neden diye, senin yüzünden'

Eğer partneriniz duygusal olarak dengede kalmakta zorlanıyor ve bundan sizi sorumlu tutuyorsa bu önemli bir tehlike işareti. Elle tutulur bir sebebe dayanmaksızın öfke krizleri veya üzüntü yaşıyor, bundan tamamen sizi sorumlu tutuyor, ne yapsanız, ne söyleseniz yanlış anlayıp yine üzülüyorsa dikkat edin. Kendinizi sürekli buz üstünde yürüyor gibi hissettiğiniz bir ilişkide kalmayın.

  'Demiştim işte, ben haklıyım'

'Demiştim işte, ben haklıyım'

İki kişinin anlaşamadığı veya fikir ayrılığına düştüğü bir konuda kendi düşüncelerini ifade etmesidir. Peki tartışırken sizin amacınız orta yol üretmek mi, kendi düşüncenizin haklılığını ispatlamak mı? Bu bir savaş değil, oyun da değil. Tartışmalarda amaç kazanmak olmamalı. Lütfen kazanmaya değil, çözüm üretmeye odaklanın. Eğer deniyorsanız ve mümkün olmuyorsa o zaman bir toksik ilişkinin içinde olduğunuzu idrak etme vakti gelmiştir belki de.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İlişkilerin eninde sonunda bitmesine neden olan 7 durum