Tonik satın alırken nelere dikkat edilmeli?

Birçok kişi cilt temizliğini tonikle tamamlamak ister. Tonikler içeriklerine göre nemlendirebilir, gözenekleri temizleyebilir, makyaj artıklarının giderilmesini sağlayabilir ya da cildinizin rengini düzenleyebilir. Cilt tipinize uygun bir tonik kullanmak, cilt bakım rutininizi desteklerken, yanlış içerikli tonik seçmeniz ise cildinize zarar verebilir. Tonik satın alırken dikkat etmeniz gereken noktaları derledik. /ÖZEL

26 Kasım 2021, Cuma 14:54 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
TONİK NEDİR? TONİK NE ZAMAN UYGULANIR?

TONİK NEDİR? TONİK NE ZAMAN UYGULANIR?

Söz konusu tonik ise, herkese uyan tek bir seçenek yoktur. Seçeceğiniz tonik, halihazırda yüzünüz ve cilt problemleriniz için kullandığınız ürünlerin türü, seçeceğiniz toniği de etkileyecektir. Raflarda o kadar çok tonik çeşidi var ki size uygun olanı ararken kafanız karışabilir. Ancak ne arayacağınızı biliyorsanız, seçeneklerinizi daraltabilir ve sizin için en iyi ürünü bulabilirsiniz.

Tonik, cildinizi temizledikten sonra uygulanır. Bir pamuk yardımıyla cildinize nazik hareketlerle toniği uygulayabilirsiniz.

YAĞLI CİLTLER NASIL TONİK KULLANMALI?

YAĞLI CİLTLER NASIL TONİK KULLANMALI?

Gözeneklerinizi ortadan kaldırmak için tonik kullanmak istiyorsanız, üzücü bir haberimiz var. Zira tonikler, gözenekleri tamamen ortadan kaldıran bir bakım yöntemi değildir. Gözenekler, açılıp kapanmayan yapılardır. 

Eğer yağlı cildiniz varsa, cildinizi sıkılaştıran bir tonik tercih etmelisiniz. Sıkılaştırma etkili tonikler, cildinizin aşırı yağlı görünmesini önleyebilir. Bu tür tonikler ayrıca aşırı yağdan dolayı ortaya çıkan parlamayı da azaltmaya yardımcı olabilir ve makyajınızın daha uzun süre dayanmasına olanak sağlar. 

KURU CİLTLER NASIL TONİK KULLANMALI?

KURU CİLTLER NASIL TONİK KULLANMALI?

Cildiniz çok kuruysa, hassas bir yapıya sahipse ya da kurutucu akne tedavilerini uyguluyorsanız, tonik kullanmamanız daha doğru olacaktır. Bazı toniklerde yüksek oranda alkol ya da cildi kurutabilecek başka bileşenler bulunur. Tonik kullanmak, birçok topikal sivile tedavisinin getirdiği kuruluğu daha da şiddetlendirebilir. Sivilcelerinizi daha kötüleştirebilir ya da orta ila şiddetli iltihaplı sivilceniz, kistik akneniz varsa tonik yakabilir.

SİVİLCELİ CİLTLER NASIL TONİK KULLANMALI?

SİVİLCELİ CİLTLER NASIL TONİK KULLANMALI?

Sivilceleriniz varsa, cildinizdeki küçük kusurları kapatmaya yardımcı olacak ve akneyle savaşan içerikleri bulunan bir tonik seçebilirsiniz. Aktif bileşen olarak benzoil peroksit veya salisilik asit içeren ürünleri tercih edebilirsiniz. Hiçbir toniğin ağır bir lekeyi tedavi edemeyeceğini unutmayın. Bu tür lekeler için medikal yöntemler uygulanır. 

Reçeteli bir sivilce tedavisi kullanıyorsanız, sivilce ile mücadele eden maddeler içeren toniklerden kaçının. Cildinizde çok fazla ilaçlı ürün kullanmak cildinizi kurutabilir, dökülmesine ve tahriş olmasına neden olabilir. Böyle bir durum yaşamamak için aloe vera ya da gliserin gibi yatıştırıcı maddeler içerek tonikleri deneyebilirsiniz. 

BU TONİKLERE DİKKAT!

BU TONİKLERE DİKKAT!

Toniği denediğiniz zaman eğer yanma ve batma gibi hisler yaşıyorsanız, bu kullandığınız toniğin çok sert olduğu anlamına gelir. Sert tonikler yerine cildinizi rahatlatan ve temiz hissetmenizi sağlayan, aynı zamanda soyma özelliği bulunmayan bir tonik tercih edin. 

Eğer cildiniz için bir tedavi yöntemi uyguluyorsanız, asla doktorunuza sormadan cildinizde yeni bir ürün kullanmamaya özen gösterin. 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kışlık bot alırken nelere dikkat edilmeli?