Topbaş: Dere yatağında ne varsa yıkılacak

Topbaş: Dere yatağında ne varsa yıkılacak

11 Eylül 2009, Cuma 13:56
A A
Topbaş: Dere yatağında ne varsa yıkılacak

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Ayamama deresinin hat yatağını işgal eden ne varsa yıkıp geçeceğiz. Bütün dere yataklarını yeniden açacağız. Başbakanımız başkanlığındaki yaptığmız toplantıda bazı kararlar alındı. Belki acımasız olacağız, bazılarının canı yanacak. İstimlak, etkilenen yerlerde bodrum katlarını iptaline kadar bütün tedbirler alınacak. Bu konuda basınımızdan, medyadan, yargıdan destek bekliyorum.” dedi. Topbaş, İSKİ'nin, Ayamama deresi'nin taşması konusunda, tır parkının kuzeyinde askeri bölge içinde kalan bir göletin patlamasının yol açmış olabileceği görüşü olduğunu söyledi.
Afet Koordinasyon Merkezi'nde basın toplantısı düzenleyen Topbaş, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın dün İkitelli'deki tır parkında yaptığı incelemede yönelttiği, “Bu parkın ruhsatı var mı? Hangi müteahhit bu yerin ıslahını yaptı” sorusuna da, “ Buradaki parklardan 4'üne CHP, biri DSP'li belediye başkanları döneminde ruhsat verilmiş. Osmanlı parkı ise dönemimizde tarafımızdan, ruhsata uygun değil diye mühürlenmiş” dedi. Topbaş, Baykal'ın eleştirileri için de, “Bu tip olayları siyasi ranta çevirmede mahir” diyerek yanıtladı.
Geçmiş yönetimlerin, kendilerin de sorumluluğu olduğunu, bundan sonraki yönetimlerin de sorumluluklarının olacağını belirten Topbaş, şunları söyledi:

DERE ALANINI, BAHÇE YAPMIŞLAR

Ayamama Deresi üzerinde maalesef bazı fabrika sanayiler derenin dahi kendi alanlarında, bazı yerleri kendi bahçelerine kattıklarını gördük. dereyi daraltmışlar. İnsanoğlu derelere, ‘Benim istedğim gibi akacaksın’ demiş. Dereler ‘Hayır. Ben istediğim gibi akarım. Dinlemem alır götürürüm’ diyor. Dereyi daraltmışlar. Silivri, Çatalca'dan 1 gün sonra istanbul'daki yağışta daha fazla can kaybı oldu. Demek ki uyarılarda, bizim oraya konuşlanmamızda bazı eksikler var. Demek ki bizler çok iyi incelemiyor dikkat etmiyoruz. Yağış rejim yol hareketlerine de diktat etmemiz lazım burada hata yapıyoruz.

BASIN EKSPRES YOLUNA İNECEK SU DA DÜŞÜNÜLMEMİŞ

Basın Ekspres yolu yapılırken bir mimar, teknik adam, şehir plancısı olarak söylüyorum. Ayamama Deresi dikkate alınarak, Basın Ekpres yolu dere yatağından geçirilirken, niçin sağında solundaki, Bağcılar Bahçelievler ve Küçükçekmece tepelerinden gelecek olan yağmurları denize aktaracak olan kanallar, düşünülmedi? Yağmur sularını yapılacak menfezler de dar yapılmış, kesitler düşük. Yolun her iki yanına da ikinci bir dere yatağı da geçirilmesi lazımdı.

DEREYİ, GÖLET PATLATMIŞ OLABİLİR

Tır parkının takriben 1.5 km yukarısındaki askeri bölge içinde kalan 80 bin ton su barındıran bir göletin, patlaması sonucu buradaki suyun, su topu gibi burayı tetiklediği yönünde İSKİ değerlendirme yapıyor. Bunun etkili olabileceğini söylüyor. Helikopterle inceleme sırasında Bahçeşehir'in üstlerinde bir vadide kaçak döküm yapıldığını gördüm. Orada baraj oluşuyor. Burada birikecek su patlarsa, Bahçeşehir'in tüm alt zeminlerini götürür. Hemen müdahale edilmesini istedim. Bir cihaz ürettik. Damperleri kendi döküm alanına gittiği yerde de görebileceğimiz bir sistem bu. İstedikleri yere dökemeyecekler.

PLANI İPTAL ETTİRMESELER, SİLİVRİ'DEKİ FACİA OLMAZDI

Silivri'nin merkezinden geçen Bolluca Deresi problem olabilir, demiştim. Derenin ıslahı ve orada var Mimar Sinan Köprüsü'nün 4 gözlü köprüden iki gözünün kaldığı ki, Silivri'deki sel felaketinin nedeni. Mimar Sinan 4 gözlü köprü yapmış. İki gözünü çıkartmışlar. İki gözünde büyük binalar var. Sinan'dan daha akıllı bunlar. Buradan geçemeyen su şişerek sel oluşturmuş. 50 milyon liraya ıslah etmek istedik. Planlara işledik. CHP yargıya götürdü, planı iptal ettirdiler. İSKİ 25 metre koruma bandı istedi. Bilirkişi 7 metre yeter, dedi. İSKİ dava açacak planları iptal ettirenlere. Bilirkişiler, 7 metre yeter diyenlerin bilimleri sorgulanmalı. Burası siyasi taleplere kurban gitti. Bolluca Deresi'inin kuzeyindeki çöplük vardı. 3 roman vatandaşı hayatını kaybetti. Baykal o zaman neredeydi? Selimpaşa'da da var olan bir dere yok edilmiş.

İSKİ SKANDALI, YAPILMIŞ GÖSTERİLEN ALANLAR

İSKİ skandalını hatırlarsınız, Ayamama Deresi'nin ıslahında bazı alanlar yapılmış gibi gösterilmiş. Bir başka örnek Çengelköy'de İstavroz deresinde, bazı yerler boşaltılmış, dolgu alanı yapılmış gibi denize kadar dere ıslahı yapılmış gösterilmiş. Çengelköy'de istavroz deresinde bir yerde sanki buralar da temizlemiş dolgu yapılmış gibi para alındı. Bu dava lehimize sonuçlandı. Bunlar CHP döneminin işleri. “Ayamama Deresi yanında yapılan bir alışveriş merkezinin dere yatağının değişmesine, yol açtığı iddiaları var”! sözleri üzerine, “sel baskınıyla ilgili bütün nedenler bir soruşturma sonucu ortaya çıkacak. Sorumlular ceza alacak” dedi.

Taner YENER/İSTANBUL, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.