Topbaş: Dünkü yağmur 15 günlük su getirdi

Topbaş: Dünkü yağmur 15 günlük su getirdi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş "Dün yağan yağmurla birlikte özellikle Büyükçekmece havzasının çok yüksek yağış aldığından bahsediliyor. Böylelikle İstanbul'un dünkü yağışlarla 15 günlük su ihtiyacı karşılanmış oldu" dedi

08 Ağustos 2014, Cuma 16:35 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Feshane'deki Rumeli Günleri'nin açılış programına katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş şöyle konuştu:

"Bir noktada afet ölçeğinde diyebileceğimiz, metrekareye düşen yağış miktarına baktığımızda çok büyük ölçekteki yağışlarla ilgili bazı problemler yaşanmaktadır. Geçtiğimiz günlerde İzmir'de ve Sakarya'da birer vatandaşımız sel sularında hayatlarını kaybetti. Ayrıca bir çok maddi zarar da ortaya çıktı. İstanbul'da ise geçmiş yıllarla mukayese ettiğimizde maddi zararlar o kadar fazla değil. 

Çünkü ciddi dere ıslah çalışmaları yaptık. Ancak o kadar fazla yağış düşmektedir ki bunun önüne geçilmesi çok zor. İBB olarak biz 3 bin civarındaki ekibimizle ve bin 200'den fazla araç-gereç ile arazideyiz. Ekipler muhtemel sıkıntılı bölgelerde konuşlandı.

Bu konuda İstanbul'da sıkıntı yaşanmaması noktasında AKOM'da bulunan arkadaşlarımız 24 saat boyunca teyakkuz esaslı bir çalışma yürütmektedirler. İstanbul'daki havalimanlarında dünden itibaren yağışlarla ciddi sıkıntılar yaşandı.

Yani mevsim ortalamalarının çok dışında, tahmin edilemeyecek ölçekte sıkıntılar yaşanmaktadır. Önümüzdeki günleri tahmin etmek zor ancak yine yağışlı günlerin devam edeceği söylenmektedir."

İSTANBUL'UN 15 GÜNLÜK SU İHTİYACI KARŞILANMIŞ OLDU

Konuşmasında yağışlarla birlikte İstanbul'daki barajların doluluk oranlarının arttığına da dikkat çeken Topbaş, "Geçen günlerde yağan yağmurlardan İstanbul'un 10 günlük su ihtiyacı karşılandı.

Dün yapılan toplantıda İSKİ Genel Müdürümüzün bana verdiği bilgiye göre barajlarımızdaki doluluk miktarı yüzde 18,9 gibi bir rakam olduğunu söylediler. Bildiğiniz üzere 2007 yılında barajlarımızdaki doluluk oranı yüzde 7'lere kadar düşmüştü.

Dün yağan yağmurla birlikte özellikle Büyükçekmece havzasının çok yüksek yağış aldığını metrekareye 75 kilogram ölçeğinde yağmurun düştüğünden bahsediliyor.

Böylelikle İstanbul'un dünkü yağışlarla 15 günlük su ihtiyacı karşılanmış oldu. Ve yağışlar devam ettikçe bu sayılar artabilir. Sadece İstanbul'da değil, özellikle Melen, Istranca ve Yeşilçay bölgelerindeki yağışlar sebebiyle de su seviyesinin yükselmesiyle birlikte bizim o bölgelerden su alışımız da yükseldi.

Ayrıca yağışlar İstanbul'daki havzalarda buharlaşma yoluyla su kaybını da önlemektedir. Böyle de birlikte bir getirisi var" dedi.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNE DEĞİNDİ

Pazar günü yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine de değinen Topbaş, milletçe bir tarihe tanıklık edildiğini dile getirdi. Topbaş, sandığa giden herkesin gelecek kuşaklara bu tarihi olayı anlatacaklarını kaydederek, "Oy kullanan vatandaşlar ileride, 'ilk seçimde biz vardık. Milli iradenin devletin başına yansımasının kararın verdik' diyecekler. Kendi elimizle kaderimizi tayin etme noktasındayız. Vatandaşlarımız bu hassasiyetle 2 gün kala büyük başarılara imza atmış olan başbakanımızın cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturmasını arzu edeceklerine inanıyorum" diye konuştu 

Enver ALAS / DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER MSB duyurdu: Teröristlere bir darbe daha