Topbaş 'Metrobüs zammına tepki haklı' dedi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, metrobüse yapılan zamma gösterilen tepkinin haklı olduğunu söyledi

30 Kasım 2009, Pazartesi 16:27
A A

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Fatih Edirnekapı Garajı'nda İETT Avrupa yakası personeli ile bayramlaştı.

Gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Metrobüs'e yapılan zammın hatırlatılması üzerine Topbaş,"Vatandaş, öğrenci tepkisinde haklıdır.Kendine göre bir bütçeleri var çünkü.Biz zam konusunda çok hassas davrandık.Mümkün mertebe yapmamaya çalıştık ama kurum zarar ediyor. Ayda 11 , 12 milyon civarında zarar eden bir kurum var. Çalışanların ücretlerindeki geçikmeleri ortadan kaldırmak için kaynaklar oluşturmak zorundayız. Belediye bütçesinden zaman zaman aktarıyoruz ama yeterli olmuyor. 

'ZAM OLARAK DEĞERLENDİRMEYİN'

Bizim metrobüse yaptığımızı zam olarak değerlendirmemek lazım. Evet bir artış var.Ama bu hat 42 km bir hat.Bu hat diğer şehirlerden çok daha ucuz.Kısa mesafede kullananlar için fazla gelebilir. Avcılar'dan Söğütlüçeme'ye giderken 2 lira ödeyen var, 5 durak içinde iki lira ödeyen var.İşte bunları düzenlemek için çalışıyoruz.Yeni sistemler yaptırıyoruz.Geçtiği durak sayısı kadar bir bedel ödeyebilsin, diğerini geri alsın diye. Böyle bir sistem geliştiriyoruz.Bizim bütçemiz İstanbulluların parası.Kendi iş hayatımda göstermediğim kadar hassasiyet gösteriyorum.Bu para emanet bir para...Bütçemiz şehrin nufüsuna baktığımızda fazla değil.Moskova ile aramızda 3 kat bütçe farkı var mesela."diye konuştu.

İETT ARAZİSİNİN DUBAİLİLERE SATIŞI

"İETT arazisi ile ilgili Dubaililerin projesi ne durumda?" şeklindeki bir soruya Başkan Topbaş,"İETT arsası, belediyenin kasasına ulaşımda kullanmak üzere bir kaynak olarak düşündüğü alan. İki yıl önce eski rakamla 1 katrilyon 156 trilyon girmesi gerekiyordu.Bu para girmediğine göre kim kar da kim zararda?Buna mani olanlar düşünsün.Bu para ile bir takım sıkıntılar ortadan kalkmış olacaktı.Bu parayı biz kasamıza sokmalıyız.Biz o arsanının değerlendirmesini mutlaka yapacağız.O şirket tamamen yok olmadı.Belki şirket tekrar devam edebilir.Biz oradaki Danıştay'ın imar ile ilgili vermiş olduğu kararı düzenleyecek yeni imar çalışması yapacağız."diye yanıt verdi.

KURBAN KESİM MANZALARI

Kadir Topbaş, kurban kesiminde yaşanan manzaraların hatırlatılması üzerine, "Biz kesim alanları oluşturduk ama maalesef bu yerler istediğimiz yoğunlukta kullanılmadı.Belki ücret tarifesi etkili olmuştur.Bu tarifeyi yeniden düzenleyeceğiz.Bu yerlerin istediğimiz oranda çalışmadığını gördük.İkazlar yapılıyor.Her fert bu şehre yakışır davranmalı.Artık bizim kendi alışkanlıklarımıza göre hareket etme lüksümüz yok.Kurbanların 4 gün kesilebilecek olmasına rağmen, vatandaşların 1. günün ilk saatlerine sıkıştırmak sureti ile bu kesimleri yaptığı için de sıkıntılar ortaya çıkmaktadır.Cezalar tabiki bir miktar caydırıcı ancak burada cezadan öte bir mantığın, davranış biçiminin oluşması lazım."şeklinde konuştu.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.