Topçu Yolu eko turizme kazandırılıyor

Topçu Yolu eko turizme kazandırılıyor

Topçu Yolu eko turizme kazandırılıyor

09 Ocak 2022, Pazar 12:07 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

 

Ahmet ACAR/KAŞ, (DHA) - ANTALYA'nın Kaş ilçesinde yaşama geçirilen 'Topçu Yolu' tamamlandı. Eko turizme hizmet edecek Topçu Yolu'nun açılışı 16 Ocak'ta törenle yapılacak.

Kaş'ta 9 Ocak 1917 tarihinde Aydın'dan getirdiği 3 topla, Yunanistan'ın Meis Adası önlerindeki dünyanın ilk uçak savaş gemisi Ben My Chree'yi batırışının 105. yılında, Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker ve silah arkadaşlarının topları taşıdığı yolun 10,5 kilometresi, Topçu Yolu olarak düzenlendi. Merkezi Antalya'da bulunan Akdeniz Gençlik Sanat Araştırma ve Eğitim Derneği (AKSAN) öncülüğünde yaşama geçirilen Topçu Yolu Projesi'nde, Mustafa Ertuğrul Aker'in topları taşıdığı Kaş'a bağlı Bayındır Mahallesi ile topları ateşlediği Kepez Tepesi arasındaki 10,5 kilometrelik yol, AKSAN Kaş Temsilcisi Fahri Aslan tarafından işaretlendi. Ardından Orman Genel Müdürlüğü Kaş Orman İşletme Müdürlüğü tarafından Topçu Yolu'nun bu bölümü temizlendi. Yola, Kaş Orman İşletme Müdürlüğü tarafından 38 yön tabelası yerleştirildi.

Kaş Orman İşletme Müdürü Süleyman Demir, "Bu yolda Mustafa Ertuğrul Aker ve silah arkadaşlarının adı gelecek kuşaklara taşınacak. Hem de dünyada ve Türkiye'de çok önemli alternatif turizm merkezi olan Kaş'ta yeni bir yürüyüş pankuru olarak turizme hizmet edecek" dedi.

Yol, 'Orman Genel Müdürlüğü Topçu Yolu Eko Turizm Alanı Doğa Yürüyüş Pankuru' olarak 16 Ocak Pazar günü törenle hizmete girecek. Topçu Yolu'nun açılışında Antalya'dan gelecek Jandarma Komando Taburu, Mustafa Ertuğrul Aker ve silah arkadaşlarına saygı yürüyüşü yapacak. Milli Parklar ve Doğa Koruma 6. Bölge Müdürlüğü tarafından doğaya keklik salınacak. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından gönderilecek bir hücumbot da Aker ve silah arkadaşlarını denizden selamlayacak.

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Mustafa Ertuğrul Aker ve silah arkadaşları törenle anılacak