'Topladım çocukları, yola çıktık'

Ovit Dağı'nda çığ düşmesi nedeniyle mahsur kalan midibüsteki 18 kişiye ilk ulaşan ekip yaşananları anlattı...

23 Kasım 2009, Pazartesi 11:19
A A

Devlet yol açarak ulaşamadı, helikopter inemedi. Akut ekibi kötü hava şartları yüzünden geri döndü. Durumu televizyondan izleyen, bölgeyi iyi bilen 3 dağcı, giyindi kuşandı ve mahsur kalanlara ulaştı. İşte 40 saat sonra gelen kurtuluşun öyküsü...

Ovit Dağı’nda çığ düşmesi nedeniyle mahsur kalan midibüsteki 18 kişiye ilk ulaşan ekipte yer alan Kaçkar Dağcılık Kulübü üyesi Sultan Beyaz, mahsur kalanların kendilerini görünce çok sevindiğini, onlara moral verdiklerini ve acil ihtiyaçlarını giderdiklerini söyledi.

Gazetecilere yaptığı açıklamada, olayı ilk duyduklarında mahsur kalanların kurtarılabileceğini düşündüklerini söyleyen Beyaz, "Fakat daha sonra televizyonlardan çeşitli şeyler duymaya başladık. Bu kişilerin zorda oldukları yönündeydi haberler. Biz de Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı’nın aramasıyla gelmeye karar verdik" dedi.

Kendilerine sağlanan araçla Rize’nin İkizdere ilçesine, oradan da kriz  merkezinin bulunduğu Çamlık Bakımevine ulaştıklarını ifade eden Beyaz, şöyle konuştu:

"Gelmeye karar verdikten sonra aileme endişelenmemelerini, dağda mahsur kalanları kurtarmaya gideceğimi söylemedim. Çünkü oldukça tehlikeli bir işti. Aileme bir arkadaşıma gideceğimi söyledim. Bakımevinde gerekli hazırlıkları yaptıktan sonra midibüse doğru hareket ettik. İş makinelerinin bulunduğu yere araçlarla gittik. Buradan sonra da yürüyerek yaklaşık 3 saatte midibüse ulaştık. Oraya gitmek oldukça riskliydi, yer yer 5-6 metre kar kalınlığı olan yerler vardı. Ancak saat 01.30 sıralarında yanlarındaydık."

Midibüste bulunanların kendilerini görünce çok sevindiğini kaydeden Beyaz, "Geceyi şarkılar türküler söyleyerek geçirdik. Onlara moral verdik. Acil ihtiyaçlarını giderdik" diye konuştu. Beyaz yaşananları şöyle anlattı:

"Biz, 'sabah gün ağarınca çocukları getirelim, 3 kilometrelik yol yürüyecekler' dedik. Ama kriz merkezindekiler 'sağlıksız olur' diye izi vermediler, başka yollarla bizi alacaklarını söylemeleri nedeniyle yola erken çıkmadık. Sabah erken saatlerde Genelkurmayın helikopteri geldi, 3 kez inmeye çalıştı  ancak inemedi. Bunun üzerine yardım malzemesi bırakarak geri döndü. Helikopterin başarısız olması üzerine yola çıkmaya karar verdik. Bu tür şeylerde bürokrasi olmaz. Topladım çocukları, yanımızda getirdiğimiz çizmeleri de giydirdim, yola çıktık"

Yaklaşık 2 saat yürüdükten sonra araçların bulunduğu yere vardıklarını söyleyen Beyaz, "Başarılıyla o kişileri indirdiğimiz için mutluyuz" dedi.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.