'Toplu taşıma araçlarını kullanın'

'Toplu taşıma araçlarını kullanın'

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, gece saatlerinde etkili olması beklenen kar yağışıyla ilgili alınan önlemler hakkında bilgi verdi

26 Ocak 2012, Perşembe 20:50 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

 İstanbul  Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, beklenen kar yağışına yönelik alınan önlemlerle ilgili bilgi verdi. Topbaş, kar yağışının sabah 03.00 gibi İstanbul’a ulaşmasının ve 7 Şubat’a kadar devam etmesinin tahmin edildiğini belirterek, "Mümkün mertebe toplu taşıma araçlarını tercihe etme ve pik saatlerine dikkat etmek suretiyle hazırlığımızı yaparsak sıkıntı çekmeyiz.

İstanbullulardan ricam toplu taşıma aracını kullanmaları. Bireysel aracı zorunlu olmadıkça tercih etmemeliler" dedi. 870 araçla 2406 personelin teyakkuz durumunda olduğunu belirten Topbaş, "Bilhassa emniyet şeridinin işgal edilmemesi için destek ve yardım istemekteyiz" dedi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, gece saatlerinde etkili olması beklenen kar yağışıyla ilgili alınan önlemler konusunda basın toplantısı düzenledi.

AKOM’da gerçekleşen basın toplantısında konuşan Topbaş," Bugün meteoroloji bölge müdürlüğünden bize verilen bilgi doğrultusunda Balkanlardan gelen bir soğuk hava dalgası İstanbul üzerinde etkili olan ve şu anda Edirne üzerinde bir yağış kar yağışı şeklinde görülmekte. Özellikle bu gece yarın sabah 03.00 gibi İstanbul’a ulaşması ve öğle saatlerinde biraz daha etkili olacağı ve 7 Şubat’a kadar devam edeceğinden bahsediliyor. Ağırlıklı Cuma ve Cumartesi günü bunu görme ihtimali var.

Ekibimiz ekipmanlarımız araç ve gereçlerimiz hazır. Özellikle İstanbullulardan ve sizlerden yardım istiyorum" diye konuştu. "Bu şehir bir ülke özelliği göstermektedir" diyen Topbaş, "Bu şehirde İstanbullular hassasiyet gösterirse beraberce bu sıkıntıları geride bırakırız, yaşamayız. 2006 yılında 5 Şubatta o döneme göre İstanbul’a son 15 yılın en büyük kar yağışını almıştık ve bir sıkıntı yaşamamıştık. Çünkü beraberce yönettik anonslara dikkat ettiler" dedi.

TOPLU TAŞIMAYI KULLANIN


"Özellikle kış aylarında bireysel araçların kar lastiğini kullanmak suretiyle trafiği daha dikkatli kullanmalı" diyen Topbaş, "Mümkün mertebe toplu taşıma araçlarını tercihe etme ve pik saatlerine dikkat etmek suretiyle hazırlığımızı yaparsak sıkıntı çekmeyiz" dedi. Topbaş, önceki haftalar yağan kar yağışının 3 santimi bulmasına rağmen, sıkıntı yarattığını belirtti. Topbaş," 3 santimlik kar yağışı ve tesadüfler üst üste çakıştığı için maalesef İstanbul Boğazı’nda Boğaziçi Köprüsü’nde başlayan sıkıntı İstanbul’un tamamını etkiledi. Tam da çıkış saatiydi. Yarın cuma hafta sonu. Özellikle trafiğin en yoğun günlerinden biri. Bu bakımdan İstanbul’daki kar yağışı etkili olabilir" şeklinde konuştu.

TOPLU TAŞIMAYA EK SEFER KOYACAĞIZ

Topbaş, vatandaşların araç kullanımında hassas olmalarını da isteyerek,"Bu tip kar yağışında araba kullanmak biraz daha farklı beceri ister. Özellikle bu konuda hassasiyeti olanın acemi olanların trafiğe çıkmamasını salık vermekteyim. Bir avantajımız okullar tatil. Sömestr tatilindeyiz. Bundan dolayı öğrenci araçlarında sıkıntı yaşamayacağız. Toplu taşımada ek seferler koymaktayız. Bu kar yağışının paralelinde gelecek fırtınadan da söz edilmekte.Özellikle cuma gününün erken saatler hatta çatıların bile uçacağı bahsediliyor. İnşallah bu konuda sıkıntı yaşamayız" şeklinde konuştu.

EVSİZLER TOPLUYORUZ

Evsizleri de soğuktan etkilenmemeleri için topladıklarını belirten Topbaş, "İhbarları değerlendirmekteyiz. Bu saate kadar 708 vatandaşımızı aldık. Bunlardan 13’ü bayan 253 vatandaş misafirimiz. Onları gereği gibi bu sıkıntıdan uzak etmeye çalışıyoruz" dedi.

EMNİYET ŞERİDİNİ İŞGAL ETMEYİN


"İstanbullulardan araç ve gereçlerimizin rahat hizmet etmesi için kurallara dikkat etmelerini istiyoruz" diyen Topbaş, "Bilhassa emniyet şeridinin işgal edilmemesi için destek ve yardım istemekteyiz. Bu şeritten hizmet araçlarımız yetişerek müdahale yapacaklar. Gerekli malzemeler var. Malzeme sıkıntımız yok. Araç gereç konusunda oldukça donanımlıyız. 870 araçla 2406 personelimiz teyakkuz durumunda ve arazide. AKOM’dan yakınen takip ediyoruz. Arkadaşlarımızla iletişim halindeyiz. 2006 yılında en çok kar yağışında rahat sezon geçirdiysek şimdi de sıkıntısız geçiririz. İstanbulluların vereceği destekle başaracağımız söylüyorum. Sıkıntısız ve kar yağısın ama yağsın ama kent hayatı etkilemesin" şeklinde konuştu.

Sinan BİLGİLİ/İSTANBUL,(DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İletişim Başkanlığı'ndan Dünya Kadınlar Günü'ne özel şarkı ve klip