Toprakla oynayan hızlı gelişiyor

Toprakla oynayan hızlı gelişiyor

Toprakla oynayan çocuğun hem bedensel hem de ruhsal gelişimlerinin yaşıtlarına göre daha hızlı oluyor

04 Temmuz 2012, Çarşamba 12:08 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Sabri Hergüner,  çocukların gelişiminde sosyal hayat ve çeşitli aktivitelerin önemli olduğunu söyledi.

Çocukların el becerilerinin artması ve kaslarının gelişmesi için boya maddesi bulunmayan hamurları önerdiklerini belirten Hergüner, annelerin yaptığı hamurların da çocuklara verilebileceğini kaydetti.

Hergüner, bu tür aktivitelerin çocuğun kaşık, çatal tutma becerilerini artıracağını dile getirdi. Çocukların gelişiminde toprağın da büyük etkisi olduğunu vurgulayan Hergüner, ancak toprakla oynayan çocuğun sürekli anne gözetiminde tutulması gerektiğini, toprağın ağza alınarak yenmesi durumunda sıkıntılar yaşanabileceğini anlattı.

Hergüner, "Yaz günlerinin geldiği bugünlerde çocuklar kumda, toprakta yürütülmelidir. Bu şekilde çocuğun yürümeyle ilgili olan bacak kaslarının daha iyi çalışması ve güçlenmesi sağlanacaktır" dedi.

"ENERJİSİNİ DIŞARI ATMASINI KOLAYLAŞTIRIR"

Toprak ve kumun çocuğun denge mekanizmasının gelişimine de katkı sağlayabileceğine dikkati çeken Hergüner, şunları kaydetti:

"Serbest bir arazide koşan, hareket eden, oynayan çocuğun kendine olan öz güveni de artar. Çocuk bir şeyler yapabildiğini görünce mutlu olur. Çocuğun enerjisini dışarı atmasını kolaylaştırır. Çocukların toprakla oynamaları, hem bedensel hem de ruhsal gelişimlerinin yaşıtlarına göre daha hızlı olmasını sağlayabilir. Bunlar bizim önerdiğimiz şeylerdir. Özellikle öğle saatlerinden önce çocuk güneş ışığından faydalandırılarak, kemik yapısının güçlendirilmesine yardımcı olunmalıdır."

AA

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Çocuk enfeksiyonlarına karşı 12 etkili öneri