Topuk dikeni ağrısı neden olur? Tedavisi mümkün!

Topuk dikeni, toplumumuzda sıkça görülen bir rahatsızlık. Topuk dikeni kişinin günlük yaşamını olumsuz etkileyen bir durum. Ağrı, Beyin, Sinir Hastalıkları ve Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Ali Kemal Erdemoğlu topuk dikeni nedeniyle oluşan topuk ağrısı tedavisinin tek seansta mümkün olduğunu belirtti. Topuk dikeni nasıl anlaşılır? Topuk dikeninin nedenleri, belirtileri ve tedavi yöntemleri haberimizde. /Posta.com.tr-ÖZEL

09 Haziran 2020, Salı 12:06 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Topuk dikeni neden olur?

Topuk dikeni neden olur?

Topuk dikeni toplumumuzda çok sık görülen ve kişinin yaşam kalitesinin ciddi oranda düşmesine neden olan bir rahatsızlıklardan birisi.

Topuk dikeni oluşma nedenleri şöyle:

  • Aşırı kilo
  • Yaş faktörü
  • Ayak yapısı (düz taban)
  • Uzun süre ayakkabı kullanımı özellikle topuklu ayakkabı
  • Gebelik
  • Bazı spor aktiviteleri

Topuk dikeninin belirtileri

Şiddetli ağrı, şişlik, ayaklarda yanma hissi, ayaklarının üzerine basma ve yürüme zorluğu, ileri seviyelerde ise enfeksiyon riski taşır.

Radyofrekans, kök hücre ve PRP terapisi ile ameliyatsız tedavi

Radyofrekans, kök hücre ve PRP terapisi ile ameliyatsız tedavi

Kök hücre tedavisi ile topuk dikeni gibi bozulmuş doku ve fonksiyonlara bağlı ağrılar başarılı bir şekilde tedavi edilebiliyor. Kronik ağrılar çoğu kez eklem aşınmaları ya da sinir hasarları gibi sorunlar nedeniyle ortaya çıkar. Kök hücre tedavisi ise bozulmuş olan bu yapıları, yine vücudun kendi hücreleriyle onararak yenilenmelerini sağlar. 

PRP (Platelet Rich Plasma), trombosit açısından zengin plazma anlamına gelir. Kanınızdaki trombositler, diğer fonksiyonların yanı sıra zararlı inflamasyonu azaltmaya ve hücresel büyümeyi ve iyileşmeyi teşvik etmeye yardımcı olan sitokinler ve büyüme faktörleri içerir. PRP tedavisi sırasında, trombositleri bir santrifüjde konsantre edilir ve daha sonra zenginleştirilmiş plazma yaralı dokuya geri enjekte edilir. Hedef bu “süper zenginleştirilmiş plazmanın” omuz eklemlerinde iyileşmeyi ve rejenerasyonu teşvik etmesini sağlamak.

Radyofrekans tedavisi

Radyofrekans tedavisi

Ağrıda radyofrekans tedavisi ise sürekli olarak ağrı üreten bölgedeki sinir iletim liflerinin devre dışı bırakılması tekniği. Bu alandaki sinirlere veya dokuya hasar verilmeksizin, radyofrekansın uygulandığı bölgedeki sinirler üzerinde düzenleyici etkisinden yararlanılır. Böylelikle uzun süreli ya da kalıcı ağrı tedavisi sağlanır. İşlem genel anlamda ağrısızdır ve ameliyat gerektirmiyor.

Topuklarındaki şiddetli ağrı nedeniyle yaşam kalitesi düşen hastalar, ameliyatsız tedavi yöntemleri ile tek seansta ağrıdan kurtulabilir, yaşam kalitesini artırabilir.

Ağrı, Beyin, Sinir Hastalıkları ve Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Ali Kemal Erdemoğlu

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ceviz suyunun 12 mucizevi faydası