Topuklu ayakkabı alırken nelere dikkat etmeli?

Yaş ilerledikçe ayak tabanında oluşan çökme sonucu, ayaklar uzuyor ya da genişliyor. Bu nedenle ayakkabı alırken bazı kurallara dikkat etmek ve ayak sağlığını olumsuz etkileyecek ayakkabıları giymekten kaçınmak gerekiyor. Hele hele topuklu ayakkabı alırken... Ayağın anatomik yapısına uyum göstermeyen ayakkabıyı tercih etmek ise ayakta bazı deformasyonlara neden oluyor.

25 Mart 2021, Perşembe 17:01 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Muhakkak çorapla deneyin

Muhakkak çorapla deneyin

Ayakkabıyı alırken çıplak ayakla denemeyin. Muhakkak çorapla denemeyi tercih edin. Çoraplar, ayaklarınızın kaymasını ya da zorlanmasını önleyecektir. Doğru ölçülerde ayakkabıyı seçtikten sonra test etmek amaçlı öne arkaya sağa ve sole baskı uygulayarak ayakkabının ayağınızı tam kavrayıp kavramadığını anlayabilirsiniz.

Ayakkabıyla yürüyüş denemesi yapmadan almayın

Ayakkabıyla yürüyüş denemesi yapmadan almayın

Ayakkabıyı muhakkak yürüyerek deneyin. Bu sayede gün içerisinde yaşayabileceğiniz aksilikleri en aza indirebilirsiniz.

Ayakkabıda ideal topuk boyu nedir?

Ayakkabıda ideal topuk boyu nedir?

Ayaklara cazibe katan topuklu ayakkabılar, dikkatli kullanılmazsa ayaklarda birçok sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu yüzden özellikle topuk boyuna dikkat etmek gerekiyor. İnce ya da dolgu topuk da olsa alacağınız topuklu ayakkabıların topuk boyunun 5 cm’den az olmasına dikkat ederseniz, birçok ayak rahatsızlığını başlamadan önlemiş olabilirsiniz.

Topuklu ayakkabılarınızı akşam alın

Topuklu ayakkabılarınızı akşam alın

Ayakkabılarınızı akşama doğru almalısınız. Gün boyu ayaklarınıza yük bindiği için akşama doğru ayaklarınız şişer ve genişler. Böylece akşam alınan ayakkabı rahat ise, gün boyu giydiğinizde de sizi rahatsız etmeyecektir.

Ayak tabanınızı iyi bilin

Ayak tabanınızı iyi bilin

Yüksek topuklu ayakkabı modelleri arasından neyi tercih ederseniz edin, mutlaka ayak tabanınızın rahat olmasını göz önünde bulundurun. Sert bir taban bir süre sonra ayaklarınızda, özellikle de topuklarınızda ağrıyı hissetmenize sebep olacaktır. Bu yüzden yürürken ya da ayakta dururken ayak tabanınızı destekleyen, yumuşak bir iç tasarım olmasına özen gösterin.

Yeni başlayanlar kalın topuk tercih etmeli

Yeni başlayanlar kalın topuk tercih etmeli

İlk defa giyecekseniz ve yüksek topuklu ayakkabı kesin tercihiniz ise aklınıza hemen stilettolar gelmesin. Stilettolar ince ve yüksek topukları üzerinde dengede durmayı zorlaştırmasının yanı sıra sivri uçları ile de alışık olmadığınız bir zorlukla ayaklarınızı sınayacaktır. Bunun yerine başlangıç için kalın topuklu modelleri tercih edebilirsiniz. Size hem istediğiniz zarafeti hem de tercih edeceğiniz rahatlığı sunacaklardır.


Bileğinizi iyi sarmalı

Bileğinizi iyi sarmalı

Topuklu ayakkabı giydikten sonra dengede kalmak, hızlı adımlar atmak, dans etmek kolay olmayabilir. Bu yüzden de ayağınızı ve ayak bileğinizi tümden saran modelleri tercih edebilirsiniz. Ayak tabanınızın daha sağlam bir şekilde attığınız adımda ayakkabı tabanını kavrıyor oluşu ayağınızın kayması ile oluşabilecek denge kayıplarının önüne geçer. Üstelik taraklı ayaklara sahipseniz toparlayıcı olmasıyla da adımlarınıza daha fazla zarafet katar.

Gerçek deri de olsa, suni de olsa kaliteli olmalı

Gerçek deri de olsa, suni de olsa kaliteli olmalı

Ayakkabı seçiminde topuk kadar orta ve ön bölümlerde ayak sağlığı açısından önemlidir. Ayakkabı ön ve arka bölümlerinde her iki el arasında çamaşır büker gibi bükülmeye çalışıldığında kolayca deforme olmamalı, ayak-ayak bileğini iyi kavrayan hava sirkülasyonuna da izin verecek doğal deriden yapılmış olması önemlidir. Ayakkabı giyildiğinde ayak rahat hissetmeli, ayağınızın üst kısmı, tabanı, parmaklarınızın hiçbir şekilde baskı görmemesi gerekir. Bu, büyük ayakkabı tercih etmeniz anlamına gelmez Ayakkabının ön kısmının dar olması taban ağrılarına neden olabileceği gibi birinci ve beşinci parmaklarda şekil bozuklukları ve kireçlenmelere neden olabilir.

Uygun ayakkabı numarası nasıl belirlenir ve ayakkabı satın alırken nelere dikkat edilmelidir?

Uygun ayakkabı numarası nasıl belirlenir ve ayakkabı satın alırken nelere dikkat edilmelidir?

Ayakkabı ölçüsü en uzun parmağınıza göre yapılır (en uzun parmak ayak tipine göre 1 veya 2. parmak olabilir). Uygun ayakkabı numarası, parmakların yeterince rahat sığabildiği genişlikte ayağı sıkıca kavrayan ancak ayağınızı sıkmayan ve basmayan numarayı tarif eder. Normalden küçük ayakkabılar ayağınızı sıkar büyükler ise düşmenize neden olabilir. Ayakkabı alırken eni geniş, dar kalıp ayakkabı ya da yarım numara seçeneklerini sorun. Yeni alınan ayakkabıları ayağınıza uyum göstermesi biraz zaman alabilir, dolayısıyla ayakkabı giyme süresi aşama aşama artırılmalıdır. Ayak ölçüsünün yaşla beraber arttığı ve her iki ayak ölçüsünün birebir aynı olamayabileceği akıldan çıkarılmamalıdır. Ayakkabı satın almak için en uygun zaman ayaklarımızın şişeceği gün sonuna doğru olmalıdır.

Ayak sağlığına uygun değilse kokuya yol açar

Ayak sağlığına uygun değilse kokuya yol açar

Sağlığa uygun şekilde üretilmeyen ayakkabıların; ayak terlemesi ve kokusunun yanı sıra; ayak, topuk, baldır ve bel ağrısı, çabuk yorulma gibi işlevsel bozukluklara yol açtığı da bilinmektedir. Bu tür ayakkabılar, basma bozukluğu, bilek burkulması, tırnak batması, mantar, nasır, deri çatlakları, damar hastalığı ve ayakta şekil bozukluğu gibi birçok rahatsızlığı beraberinde getirir.

Yüksek topuk duruş bozukluğu nedeni

Yüksek topuk duruş bozukluğu nedeni

8 cm’den uzun topuklu ve sivri uçlu ayakkabılar uzun süreli kullanıldığında; bel, kalça, diz, ayak bileği ve ayağın ön kısmında anormal yüklenmelere neden olur. Yüksek topuklu bu ayakkabılar “postur” adı verilen fizyolojik duruşu da bozabilir. Bel, kalça, diz, bacak kasları ve ayak bileğinde postur bozukluğundan kaynaklanan anormal kuvvet yoğunlaşması ise pek çok hastalığa yol açabilir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bugün kim ne giymiş? (24 Mart 2021)