Topuklu ayakkabı giyen kadınlar doğurganlık mesajı mı veriyor?

Topuklu ayakkabı giyen kadınlar doğurganlık mesajı mı veriyor?

Macaristan’da topuklu ayakkabı giyen kadınların ‘doğurganlık’ mesajı verdiğine dair bir araştırma yapıldı. Sırtın kıvrılmasına etki eden topuklu ayakkabının, kadınların doğum yapma şansını arttırdığını savunan araştırmayla ilgili değerlendirmede bulunan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Murat Bulanık, önemli açıklamalarda bulundu.

27 Ocak 2021, Çarşamba 10:19 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Macaristan’da topuklu ayakkabı giyen kadınların ‘doğurganlık’ mesajı verdiğine dair bir araştırma yapıldı. Araştırmada topuklunun sırtın kıvrılmasına etkisinden kaynaklandığı ve buna bağlı olarak topuklu ayakkabı giyen kadınların doğum yapma şansının daha yüksek olduğu sonucuna varıldı. Ancak bunun bilimsel bir araştırma olmadığını ve tıbbi olarak böyle bir yaklaşımda bulunulamayacağını belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Murat Bulanık, “Yapılan çalışma, topuklu ayakkabı giyenlerle giymeyenler arasındaki kör bir çalışma. Yani topuklularla topuksuzları ayırt etmeksizin, topuklu ayakkabı giyenlerin erkekler tarafından daha fazla ilgi çektiğine ve bunun da doğurganlığı arttırdığına dair bir çalışma. Bunun jinekolojik olarak herhangi bir tıbbi geçerliliği yok. Evrimsel süreçte bakınca, yapılan genel hipotez bu anlamda, kadınların daha sağlıklı görünenlerin karşı cins tarafından daha çabuk bulunduğuna dair bir yorum. Fakat bizim, tıbbi olarak, kadın sağlığı açısından ‘topuklu ayakkabı daha sağlıklıdır’ ya da ‘doğurganlığı arttırır’ gibi bir yaklaşımımız söz konusu değil” dedi.

Gebeliğin devamı açısından zararlı

Gebelik döneminde topuklu ayakkabı giymekten kaçınılması gerektiğini söyleyen Bulanık, “Gebelik, fizyolojik olarak vücutta birtakım değişikliklerin olduğu bir süreç. Gebe hanımlar bilirler, biz mümkün olduğunda rahat ayakkabı giymelerini tavsiye ederiz. Çünkü mevcut durumda ödemleri olacaktır. Gebeliğe bağlı olarak, vücut düşmeye daha yatkın olur. O yüzden gebelikte, eğer çok ekstrem bir durum ya da bir engel yoksa, hem gebenin sağlığı hem de gebeliğin devamı açısından daha düz tabanlı ve ortopedik ayakkabılar giyilmesini tavsiye ediyoruz” diye konuştu.

Doğurganlığı artırdığı yönünde bilimsel bir kanıt yok

Yapılan araştırmanın insanların çekicilikten etkilenmesi üzerine kurgulandığına dikkat çeken Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Burak Yalçın, “Bilimsel olarak insanların doğurganlığının artıp artmadığı yönünde bir sonuç yok. Tamamen çalışmaya katılan insanların, denekleri izlediğinde topuklu ayakkabı giyenler daha çekici ve bu anlamda daha doğurgan gelmişler. Aynı çalışmada, vücut kitle endeksinin yüksek olduğu hastalarda da çekiciliğin azaldığı şeklinde bir yorum yapılmış. Aslında çalışmanın sonucu bu. Araştırma çerçevesinde, doğurganlıkta bel kıvrımının etkili olduğu da saptanmış. Ama literatüre baktığımızda yapılan çalışmalarda, topuklu ayakkabı giymenin bel ve sırt kemiğini bu anlamda etkilediğine dair bir veri yok. Daha çok pelvisin eğimi ve boyun bölgesiyle ilgili birtakım farklılıkların mevcut olduğunu görüyoruz. Bu çalışma ise bu noktalara değinmiyor” ifadelerini kullandı.Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bir karantina masalı