Toron Karacaoğlu 87 yaşında hayatını kaybetti

Yönetmen, tiyatro, sinema ve seslendirme sanatçısı Toron Karacaoğlu (87), tatilini geçirdiği Ayvalık'ın Altınoluk beldesinde yaşamını yitirdi.

23 Ağustos 2018, Perşembe 11:00 Son Güncelleme:
A A
Toron Karacaoğlu 87 yaşında hayatını kaybetti

Son olarak 'Beyaz Melek' filminde rol alan tiyatrocu ve ses sanatçısı, Toron Karacaoğlu, 87 yaşında dünyaya veda etti.

ORHAN AYDIN SOSYAL MEDYA HESABINDAN DUYURDU

87 yaşındaki Toron Karacaoğlu'nun vefat haberini oyuncu Orhan Aydın sosyal medya hesabından şu sözlerle duyurdu:

'Sahnelerimiz ülkenin en ışıklı oyuncusunu, insanlık hayatı en mutlandıran sesini yitirdi.'

TORON KARACOĞLU KİMDİR?

Toron Karacaoğlu 20 Ağustos 1930 Mudanya doğumlu Türk yönetmen, tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, seslendirme sanatçısı.

Tiyatroya olan ilgisi nedeniyle 1947 yılında İstanbul'a gelen Toron Karacaoğlu, sanat hayatına Beşiktaş ve Büyükdere Halkevi'nde başladı. Üç yıl süreyle İstanbul Belediye Konservatuvarında eğitim aldı. Şehir Tiyatroları sınavını kazanınca, bu kurumun kadrolu oyuncusu oldu. 150 kadar oyunda rol aldı. 1980'de emekliliğinin ardından Berlin'de Alman Kültür Senatosu bünyesinde tiyatro eğitmenliği yaptı.

CÜNEYT ARKIN'I SESLENDİRDİ

1985 yılında Türkiye'ye dönerek, Tiyatrokare, Tiyatro Kedi gibi özel kuruluşlarda yönetmenlik ve oyunculuk yaptı. 1989 yılında yeniden Şehir Tiyatroları kadrosuna giren sanatçı, 1995'te yaş haddinden emekli oldu. Toron Karacaoğlu ayrıca sinema ve dizi filmlerde de rol aldı. Sanatçı, Malkoçoğlu ve Kara Murat serisi başta olmak üzere birçok filminde Cüneyt Arkın'ı seslendirdi. Toron Karacaoğlu 2014-2015 sezonunda İstanbul Kumpanyası'nın İşgüzar oyununda proje danışmanlığı yaptı. Ayşe Erbulak, Sevinç Erbulak, Dağhan Külegeç, Özden Özgürdal tarafından 2014 yılında kurulan Erbulak Evi'nde oyunculuk alanında eğitmenlik yapmıştır.

*Türk sinemasının efsane ismi Cüneyt Arkın da iki hafta önce Silivri'deki evinde yaşadığı solunum sıkıntısı sonrası ambulansla hastaneye kaldırılmış, iki gün sonra taburcu edilmişti.

Bu haberi de okudularCüneyt Arkın'ın oğlu: Babamda yılların vermiş olduğu bir yorgunluk var

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Maskeli Burcu Esmersoy