Torunları için sokağa çıktılar

Dünya için ayaklanan çocuklar 180 ülkede, 2900 kentte eylemler yaparak liderleri uyarmıştı. Dün de büyükler 60 şehirde sokağa çıktı. 83 yaşındaki bir adamın duvar yazılaması eyleme damgasını vurdu...

08 Ekim 2019, Salı 08:24 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
HER ŞEY ONULA BAŞLAMIŞTI

HER ŞEY ONULA BAŞLAMIŞTI

Dünyayı tehdit eden en ciddi sorunlardan biri olan iklim krizinin ana sebebi; karbondioksit salınımı. İklim krizinde geri dönülemez noktaya gelmemek için dünyanın 2050’ye kadar karbondioksit salınımını sıfıra indirmesi gerekiyor. İsveçli çocuk aktivist Greta Thunberg’in geçen yıl bu konuda tek başına başlattığı eylem zamanla büyümüş, tüm dünyada çocukların katıldığı gösterilere dönüşmüştü.

CADDELERİ İŞGAL ETTİLER

CADDELERİ İŞGAL ETTİLER

Çocukların dünya genelinde 160 ülkede 2 bin 900 kentte yaptığı eylemlerin ardından İngiltere’de kurulan ‘Yok oluş İsyanı’ adlı organizasyon da dünya genelinde 60 şehirde işgal eylemi başlattı.


Dün başlayan gösterilerde eylemciler bulundukları şehirlerin en işlek noktalarını, ana caddeleri işgal etti. Eylemciler, 2 hafta sürmesini planladıkları gösterilerde şiddet içeren protestolardan kaçınacaklarını açıkladı.

YÜZLERCE İNSAN GÖZALTINDA

YÜZLERCE İNSAN GÖZALTINDA

Almanya’nın başkenti Berlin’de eylemciler Zafer Anıtı’na çıkan 5 ana cadde ile Potsdamerplatz Meydanı’nı trafiğe kapattı. İngiltere’de 30 bin kişinin katıldığı gösteriler nedeniyle başkent Londra’da hayat durdu. Yolları ve köprüleri trafiğe kapatan eylemcilerden 217’si gözaltına alındı. Avustralya’daki eylemde 49, Avusturya’da 75, Hollanda’da 90, İspanya’da 3 kişi gözaltına alındı. Eylemciler “Dünya hükumetlerine sesleniyoruz. İklim ve Ekolojik Acil Durum ilan ettik. Gereğini yapmadınız. Geriye kalan herkese sesleniyoruz, isyan edin” açıklaması yaptı.

HEYKELİ BİLE GÖZALTINA ALDILAR

HEYKELİ BİLE GÖZALTINA ALDILAR

İngiltere’nin başkenti Londra’da eylemciler Lambeth Köprüsü’nün ortasına atık metalden yapılmış, çığlık atan adam heykeli bıraktı. İklim krizine karşı insanın isyanını temsil eden heykeli 9 polis güçlükle kaldırdı.

BU YAZILAMA EYLEMLERE DAMGA VURDU

Londra’da 83 yaşındaki Phil Kingston, Hazine Bakanlığı binasının duvarına sprey boyayla “Torunlarım için ölüm değil hayat” yazdı. Duvara yazarken ‘suçüstü’ yakalanan yaşlı adam gözaltına alındı.

Yaşlı adamın bu barışçıl eylem yüzünden gözaltına alınması dünyaya bu fotoğraflarla yansıdı. 83 yaşındaki bir insanın gözaltına alınmasına tüm dünya tepki gösterdi.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Erdoğan'ın boykot çağrısına Fransa'dan ilk tepki: Misilleme olmayacak