Tövbe ederek arınmak

İnsanoğlu yaratılış itibari ile hatalar yapabilmektedir. Bu hatalar bazen Yaradanına karşı bazen insanlara karşı olmaktadır.

21 Mayıs 2020, Perşembe 13:51 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Yapılan hatalardan dönmek, dünya ve ahiret mutluluğu; pişmanlık duymak, tövbe etmekle mümkündür. Ramazanın bu son günleri de tövbe ile günahlardan arınmak için bir fırsattır.


Pişmanlık duymak

Pişmanlık duymak

Sözlükte ‘pişmanlık, dönme, nedamet’ anlamına gelen tövbe, İslami bir kavram olarak, kulun işlediği kötülük ve günahlardan pişman olup, onları terkederek Allah’a yönelmesi, emirlerine uymak ve yasaklarından kaçınarak Allah’a sığınarak bağışlanmasını dilemesi demektir.


'Allah'a tövbe edin'

'Allah'a tövbe edin'

Rabbimiz Kuran-ı Kerim’in birçok ayetinde günahlarımız için tövbe etmemizi istemektedir: “Hepiniz Allah’a tövbe edin, ey müminler! Belki böylece korktuğunuzdan kurtulur, umduğunuzu elde edebilirsiniz.” (Nur, 31) Sevgili Peygamberimizden tövbe etmenin önemi hakkında bizlere pek çok hadis ulaşmıştır.


Tövbe kapısı açık

Tövbe kapısı açık

Güneş batıdan doğmadan önce kim tövbe ederse, Allah onun tövbesini kabul eder. Yüce Allah’ın tövbe kapısı açıktır. Bu kapının açık olması kişiyi günaha sevk etmemelidir. Bu Allah’ın, kullarına olan sonsuz merhametini, onların ebedi kurtuluşa ermesini arzu ettiğini bütün açıklığı ile bizlere göstermektedir.


Gerekli bir husus

Gerekli bir husus

“Nasılsa günahlarıma tövbe ederim. Bütün günahlarım da böylece af olunacak” diyerek günah işlenmemelidir. Çünkü inanan kişinin günah işlerken ölmeyeceğinin bir garantisi yoktur. Bu sebeple asıl olan günah işlememektir. Günahtan kaçınmaktır. Hatalarına tövbe etmek ise her kişi içingerekli olan husustur.


Tövbe etmek farzdır

Tövbe etmek farzdır

Yapılan hatalara tövbe etmek her insan için gerekli bir prensiptir. Günahlardan dolayı tövbe etmek farzdır. Yapılan her bir günah için ayrı ayrı tövbe etmek gerekir. Tövbe ise 4 merhalede gerçekleşmektedir.

1 Yapılan günahı terk etmek.

2 Yapılan günah için pişmanlık duymak.

3 Kesin bir kararla bir daha yapmamaya azimli olamak.

4 Kul hakkı yenmiş ve bu sebeple günaha girilmiş ise kul hakkı için helallik almak.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sadakanın fazileti nedir?