TÖZOK Başkanı: Özel okullar zamda üst sınırı kullanmadı

TÖZOK Başkanı: Özel okullar zamda üst sınırı kullanmadı

Türkiye Özel Okullar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Dal, "Yeni eğitim-öğretim dönemi için özel okulların yüzde 32'ye kadar zam yapma potansiyeli varken kurumlarımızın ortalama fiyat artışları yüzde 16-17 bandında oldu. Okulların yüzde 99'u fiyat artışlarında bu üst sınırı kullanmadı" dedi

08 Nisan 2019, Pazartesi 16:59 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Türkiye Özel Okullar Derneği (TÖZOK) Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Dal, özel okullarda erken kayıt döneminin ağırlıklı olarak 1 Ocak itibarıyla başladığını, bu okullarda okuyan öğrencilerin kayıt yenilemelerinin yüzde 90 oranında tamamlandığını söyledi. Dal, gelecek eğitim-öğretim dönemi için özel okul fiyatlarına yapılan zam oranlarının yüksek olduğu eleştirileriyle ilgili, enflasyonun 1 Eylül'den itibaren ciddi bir artış trendine girdiğini, yüzde 30'lara vardığını hatırlattı.

‘FAHİŞ BİR ZAM DEĞİL’

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) mevzuatına göre, ara sınıflar için özel okul fiyatlarının bir önceki eğitim-öğretim yılında ilan edilen ücrete (Yurtiçi-ÜFE TÜFE) bölü 2 oranına en fazla artı 5 puan ilave yapılarak hesaplandığını belirten Dal, bu hesaplamayla belirlenen oranın özel okulların yapabileceği en yüksek zam oranı anlamına geldiğini söyledi. Dal, konuşmasına şöyle devam etti:

"MEB mevzuatına göre belirlenen üst sınır çerçevesinde ocak ayındaki erken kayıt dönemini dikkate alırsak okullar için maksimum zam oranı yüzde 32'lere tekabül ediyordu. Yani yeni eğitim-öğretim dönemi için özel okulların yüzde 32'ye kadar zam yapma potansiyeli varken, ocak ayından bugüne kadar ücretlerini ilan eden, kayıtlarını başlatan kurumlarımızın ortalama fiyat artışları yüzde 16-17 bandında oldu. Okulların yüzde 99'u fiyat artışlarında bu üst sınırı kullanmadı. Bize ulaşan sadece bir kurum yüzde 30'lara varan zam yaptı ama bir kurumun bunu yapması 11 bin okulun durumunu belirlemez. Sonuç olarak enflasyon oranları dikkate alındığında hem kayıt yenileyen hem de yeni kayıt yaptıracak veliler için güzel bir fiyat oranı. Asla fahiş bir zam değil. Ayrıca erken kayıtlarda bu yüzde 17'lik oran da yüzde 12'lere karşılık geliyor. Bu da bir avantaj."

'1 MİLYON 400-450 BİN ÖĞRENCİDE KALACAĞIMIZI TAHMİN EDİYORUM'

Türkiye genelinde yaklaşık 18 milyon öğrencinin 1 milyon 350 bini özel okullarda okuyor. Genel olarak her yıl öğrenci sayımızı yaklaşık yüzde 10 oranında artırıyorduk. Fakat gelecek eğitim-öğretim dönemi için bu oranın yakalanamayacağını, 1 milyon 400 bin ile 1 milyon 450 bin arasında kalacağımızı tahmin ediyorum. Bu noktada ekonomik gelişmeler etkili oldu. Şu an özellikle kayıt yenileyen velilerimiz çok şanslı. Erken kayıt yaptırmayı düşünen velilerimiz de avantajlı fiyatlardan yararlanarak enflasyona çarpılmadan kayıtlarını yapabilirler."

‘TRAFİKTE ÇOCUKLARIN ENERJİLERİNİ TÜKETMEYİN’

TÖZOK Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Dal, özel okul tercih edecek velilere, şu tavsiyelerde bulundu:

"Özellikle büyükşehirlerde okul öncesi ve ilkokul seviyesindeki çocuklarına okul arayan velilerimiz evlerine yakın bölgelerdeki okulları tercih etmeli. Küçük çocuklarımızın enerjilerini trafikte tüketmesinler, onları okuldan soğutmasınlar diye bunu özellikle rica ediyoruz. İkincisi okul tercihi yapacak veliler erken kayıt avantajlarını muhakkak değerlendirmeli. Seçecekleri okula randevu alarak, okulun fiziki yapısı ve eğitim kadrosunu inceleyerek karar vermeliler.

Ayrıca okulun sahibi, kim tarafından işletildiği, finansal yapısı, köklü mü yoksa yeni bir kurum mu olduğu gibi unsurları dikkate almalılar. Tabii ki eğitimin uzun süreli olduğunu göz önüne alarak kendi sosyoekonomik durumlarına uygun bir okulu tercih etmeliler. Yani şu anda özel okullarda 10 bin liradan başlayarak 70 bin liraya kadar çıkan kurumlarımız var. Ağırlıklı olarak fiyat ortalamaları ise 25-30 bin bandında. Söz konusu fiyat yelpazesinde velilerin sosyoekonomik durumlarını dikkate alarak karar vermesi çok önemli."

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Pandeminin gölgesinde erken kayıt