Trakya Üniversitesi, Bulgaristan’dan gelen soydaş kadınları ağırladı

Trakya Üniversitesi, Bulgaristan’dan gelen soydaş kadınları ağırladı

Trakya Üniversitesi, Bulgaristan’dan gelen soydaş kadınları ağırladı

14 Ekim 2021, Perşembe 12:42 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

EDİRNE,(DHA)-BULGARİSTAN’da siyaset, iş dünyası ve STK’larda aktif görev alan soydaş kadınlar, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sofya Büyükelçiliği ve Trakya Üniversitesi’nin iş birliğinde, Edirne’de düzenlenen ‘Sivil toplum, girişimcilik ve siyaset alanlarında kadınlar’ isimli toplantıda bir araya geldi.
Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun eşi Uzm. Dr. Nilgün Tabakoğlu ve Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök’ün fikri ile hayata geçirilen Sivil Toplum, Girişimcilik ve Siyaset Alanlarında Kadınlar Toplantısı, Bulgaristan ve Türkiye’de siyaset, iş dünyası, sivil toplum kuruluşları başta olmak üzere hayatın her noktasına dokunan kadınları buluşturdu. Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi’nde 8-9 Ekim’de düzenlenen toplantı, ‘Kadın ve siyaset’, ‘Covid salgının etkileri ve kadın’ ile ‘Kadın ve girişimcilik” isimli üç oturumda düzenlendi.
AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ve eşi Uzm. Dr. Nilgün Tabakoğlu ile Türkiye ve Bulgaristan’dan çok sayıda davetlinin katıldığı toplantı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı, ardından açılış konuşmalarına geçildi.
‘BİZİM OLAN NE VARSA SİZİNDİR’
Uzm. Dr. Nilgün Tabakoğlu ve Büyükelçi Aylin Sekizkök’ün girişimleriyle Bulgaristan’ın farklı bölgelerinden gelen ve başarı hikâyeleri ile dikkat çeken soydaş kadınlarla bir arada olmaktan ve onları Edirne’de, Trakya Üniversitesi’nde ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade eden Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu “Toplantımızın tanışmamıza, kaynaşmamıza ve pek çok yeni iş birliğine kapı aralayacağına yürekten inanıyorum” dedi.
Edirne ve Trakya Üniversitesini tanıttığı konuşmasında Bulgaristan ile yapılan ortak çalışma ve projelerden de bahseden Rektör Tabakoğlu, “5 bin Balkanlı uluslararası öğrencimizin 1351’i Bulgaristan’dan. Balkan Üniversiteler Birliği, Erasmus ve ikili anlaşmalar çerçevesinde Bulgaristan üniversiteleri ile yakın ilişkiler içerisindeyiz. Burgaz Devlet Üniversitesi ile ortak hayata geçirdiğimiz 3,3 milyon Euro’luk proje ile iki ülkeye can olan Meriç’i ve çevresini geleceğe taşıyacağız. Balkanların en büyük sağlık merkezi Hastanemizin yanı sıra onkoloji kliniğimiz, kemik iliği merkezimiz, epilepsi cerrahi merkezimiz ile ileri düzey sağlık hizmetlerinin tamamını burada sunabiliyoruz. Tüm imkân ve gücümüzü Balkanlar’daki, Bulgaristan’daki soydaşlarımızla paylaşmak istiyoruz. Bizim olan ne varsa sizindir” diye konuştu.
COĞRAFYAMIZIN KADINLARI, ZORLUKLARDAN GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE ÇIKAR
Bir diplomat olarak Bulgaristan’da görev yapmaktan ve Sofya’ya atanan ilk kadın Büyükelçi olmaktan dolayı büyük bir gurur yaşadığını ifade eden Büyükelçi Aylin Sekizkök, “Sofya’daki görevimin ilk anından itibaren gözüm her zaman kadınların üzerinde oldu. Bulgaristan’daki soydaş kadınlarımızın, hayatın her alanında yer bulmuş olmalarından ve çok önemli başarılara imza atmış olmalarından büyük mutluluk duyuyorum. Dünyanın her yerinde kadınlar önce ailelerini, sonra da çevrelerini daha iyi, daha güzel bir hale getirir. Onların hayalleri büyüktür. Aynı anda birçok görevi üstlenirler ve hepsinin altından başarıyla kalkarlar” ifadelerini kullandı.
Orta Asya’dan itibaren Türk toplumlarında da kadının önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden Büyükelçi Sekizkök, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Dünyada her şey kadının eseridir.’ Sözü, kadına verilen önemi açıkça ortaya koymaktadır. Bizim coğrafyamızın kadınları zorlukları sever, çünkü zorluklardan güçlü bir şekilde çıkar. Sofya’da göreve başladığımdan bu yana gezilerim sayesinde temasta olduğum kadınların hepsi bana birçok şey öğrettiler” dedi.
‘KADINLAR OLARAK İNANIRSAK BAŞARAMAYACAĞIMIZ HİÇBİR ŞEY YOKTUR’

Kadınların siyasette daha fazla yer almasını temenni eden Fatma Aksal da, “Türk kadını, Avrupa’nın birçok ülkesinden önce seçme ve seçilme hakkına sahip olmuştur. Ama kadın milletvekili oranı maalesef uzun yıllar mecliste yüzde 1’ler civarında kalmış ve bugün geldiğimiz noktada yüzde 17.2’ye ulaşmıştır. Bu kesinlikle yeterli değildir. Bu oranı artırmak için hepimiz elinden geleni yapmak zorundayız. KEFEK olarak kadını ilgilendiren bütün konularda çalışmalar yapıyoruz. Ayrıca komisyonumuz, kadına yönelik her türlü ayrımcılığı, kadınlara uygulanan mobing, kız çocuklarını bilim ve sanata yönlendirme gibi konuların çözümü noktasında çalışmalar yapmaktadır” diye konuştu.

Kadınların hayatın her alanında yer almalarının, sadece kadınlar için değil toplumun bütün kesimleri için hayati önem taşıdığını ifade eden Aksal, “Kadınları geri planda tutarak ne Atatürk’ün dediği muasır medeniyetler seviyesine ne de ülkemizin 2023 ve 2053 hedeflerine ulaşabiliriz. Bu hedeflere ulaşmak için başta biz kadınlara büyük görevler düşüyor. Mücadele etmekten hiçbir zaman vazgeçmeyeceğiz. Kadınlar olarak inanırsak başaramayacağımız hiçbir şey yoktur” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ve eşi Uzm. Dr. Nilgün Tabakoğlu’nun Büyükelçi Aylin Sekizkök ve Milletvekili Dr. Fatma Aksal’a hediye takdiminin ardından oturumlara geçildi.

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Edirne’de 2 tarihi cami, restore edilecek