Transfontanel ultrason nedir?

Transfontanel ultrasonun ne olduğunu açıklayan Girişimsel Radyoloji Uzmanı Dr. Rengin Türkgüler, transfontanel ultrasonun ne zamana kadar yapılabildiğini anlattı.

14 Ağustos 2020, Cuma 10:58 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Transfontanel ultrason, yenidoğan bebeğin beyin yapısını incelemeye yarayan radyasyonsuz ve ağrısız bir ultrason tekniğidir. Bebeğin yenidoğan döneminde beyin yapılarının incelenmesi çok önemlidir. Bu tetkikin radyasyonsuz yöntemleri yapılması da bir o kadar önemlidir.


Ne zamana kadar yapılabilir?

Ne zamana kadar yapılabilir?

Transfontanel ultrasonun ne zaman yapılması gerektiğine genellikle yenidoğan çocuk doktorları karar verirler. Erken doğum olması halinde bebeğin beyin yapılarının tamamlanamamış olması ya da beyin kanaması riski görülen durumlarda başvurulur. Transfontanel ultrasonda hasta uyumu çok iyi şekildedir. Neredeyse her hastaya uygulanabilen bir tetkik yöntemidir. Sadece fontanel açıklığı kapanmış olan özellikle 18 ayı aşmış bebeklerde transfontanel uygulanamayabilir.

Yenidoğan bebeğin MK ve tomografi çekilirken hareketsiz durması mümkün olmadığından bu işlem ultrason ile yapılır. Ayrıca tomografi bebeğin radyasyon almasına da neden olacağı için tercih edilmez. Radyoloji uzmanı hazırlayacağı rapor ile çocuk doktorunun ihtiyacı olan bilgiyi raporuna yazarak çocuk için en iyi tedaviyi veya önlemi alacaktır.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bebeklerde tırnak batmasına ne iyi gelir?