Translar üçüncü cinsiyet olarak kabul edildi

Hindistan'da Yüksek Mahkeme, üçüncü cinsiyet kategorisinin oluşturulması yönünde tarihi bir hüküm verdi ve “Translar da Hindistan vatandaşıdır” dedi

16 Nisan 2014, Çarşamba 10:26
A A

Hindistan'da Yüksek Mahkeme, üçüncü cinsiyet kategorisinin oluşturulması yönünde tarihi bir hüküm verdi. Ülkede transseksüel kişilerin, bundan böyle resmi belgelerde cinsiyetlerini tanımlayabileceklerini bildiren mahkeme, federal hükümete ve eyalet yönetimlerine, transseksüelleri, sosyal ve ekonomik zorlukların üstesinden gelebilmeleri için eğitim, sağlık ve istihdam dahil olmak üzere yoksullara yönelik refah programlarına dahil etmeleri talimatı da verdi.

Kendilerini ne kadın ne de erkek olarak tanımlayan bireylere haklarını iade eden mahkeme, kararında “Cinsiyetini seçmek her insanın hakkıdır” dedi. Tahminlere göre Hindistan’da iki milyon trans birey yaşıyor. Mahkeme hükümetin transları, azınlık gruplarına olduğu gibi resmi olarak 'sosyal ve ekonomik olarak geri' kategorisinde değerlendirmesi gerektiğine ve istihdam ve eğitim konusunda kotadan faydalanmalarına karar verdi. BBC Türkçe'nin haberine göre Salı günü açıklanan kararda mahkeme “translar da Hindistan vatandaşıdır” ve “gelişmeleri için eşit fırsat tanınmalıdır” dedi.

Mahkeme aynı zamanda hükümetin üçüncü cinsiyet konusunda farkındalığı artıracak çalışmalar yapması gerektiğine ve transların sağlık hizmetine erişimlerinin ve tuvaletler gibi tesislerden faydalanmalarının sağlanması gerektiğine hükmetti.

YOKSULLUK İÇİNDE YAŞIYORLAR

Hindistan toplumsal cinsiyet eşitliği karnesindeki kötü notuyla ve sıklıkla yaşanan tecavüz vakalarıyla gündemde. Mahkeme kararında “Anayasa’nın ruhu her vatandaşa gelişmeleri, potansiyellerini gerçekleştirmeleri için kastlarından, dinlerinden ya da cinsiyetlerinden bağımsız olarak eşit fırsatlar tanınmasını gerektirir” dedi. Mahkemenin kararına kadar, trans bireyler cinsiyetlerini kadın ya da erkek olarak belirtmek durumundaydı. Trans hakları için çalışan aktivistler trans bireylerin genellikle toplumun kıyıda kalmış kesimlerinde yoksulluk içinde yaşadığını, cinsel kimlikleri nedeniyle dışlandıklarını söylüyor.

Ülkedeki trans bireylerin çoğu şarkı söyleyerek, dans ederek, dilencilikle ya da seks işçiliğiyle para kazanıyor. Aktivistler trans bireyler karşılaştığı ayrımcılığın büyük olduğunu, bazen hastanelerde tedavilerinin reddedildiğini söylüyor.


SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.