TRT ortak yapımı Oscar adayı 'Quo Vadis, Aida?' hakkında merak edilenler

TRT ortak yapımı, Bosnalı yönetmen Jasmila Zbanic'in filmi 'Quo Vadis, Aida?' (Nereye gidiyorsun, Aida?) filmi 93. Oscar ödüllerinde En İyi Uluslararası Film kategorisinde yarışacak 5 adaydan biri olarak seçildi.

16 Mart 2021, Salı 16:56 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

TRT'den yapılan açıklamaya göre, "Quo Vadis Aida?", Danimarka'dan "Another Round", Hong Kong'dan "Better Days", Romanya'dan "Collective" ve Tunus'tan "The Man Who Sold His Skin" filmleriyle yarışacak.

Her yıl şubat ayında gerçekleştirilen Akademi Ödülleri Töreni bu yıl yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle 25 Nisan'da düzenlenecek.

QUO VADİS, AİDA? KONUSU

QUO VADİS, AİDA? KONUSU

Bosna Hersek, Türkiye, Avusturya, Romanya, Hollanda, Almanya, Polonya, Fransa ve Norveç ortak yapımı olan film, 1995'te yaşanan Srebrenitsa katliamına mercek tutuyor.

Filmin hikayesi, Bosna Hersek'in Srebrenitsa kentinde Sırp askerleri tarafından kadınlar ve çocuklar dahil on binlerce Bosnalının öldürüldüğü soykırım günlerinde, Birleşmiş Milletler Üssü'nde geçiyor.

EN İYİ FİLM ÖDÜLÜ'NÜ ALMIŞTI

EN İYİ FİLM ÖDÜLÜ'NÜ ALMIŞTI

Dünya prömiyerini 2020'nin Eylül ayında dünyanın en önemli festivali Venedik Film Festivali'nin Ana Yarışma bölümünde yapan film, Toronto Film Festivali'nde yarıştı; Venedik ve Toronto'nun ardından birçok önemli film festivalinde yer aldı, ödüller kazandı.

"Quo Vadis Aida?", Türkiye'de ise geçtiğimiz Ekim ayında Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde Uluslararası Yarışma'da En İyi Film Ödülü'nü almıştı.

BAFTA'DA 2 DALDA ADAY GÖSTERİLMİŞTİ

BAFTA'DA 2 DALDA ADAY GÖSTERİLMİŞTİ

Film, birkaç gün önce de İngiltere'nin Oscar'ı olarak bilinen BAFTA ödüllerinde En İyi Yönetmen ve Yabancı Dilde En İyi Film olmak üzere iki kategoride aday gösterilmişti.

AA

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Glenn Close hem 'en iyi' hem de 'en kötü' yardımcı oyuncu adayı