Trump, Suriye’ye yönelik "ulusal acil durum" uygulamasını uzattı

Trump, Suriye’ye yönelik 'ulusal acil durum' uygulamasını uzattı

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye’nin "ABD çıkarlarına tehdit teşkil ettiği" gerekçesiyle 2004 yılından bu yana yürürlükte olan ulusal acil durum uygulamasını uzattı

09 Mayıs 2017, Salı 20:18 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada Trump’ın, söz konusu kararı imzalayarak ABD Kongresine gönderdiği bildirildi. İlk olarak 11 Mayıs 2004’de uygulanmaya başlayan "Suriye rejiminin oluşturduğu tehditlere karşı ulusal acil durum uygulaması," belirli kişi ve ürünlerin ABD ile Suriye arasında ticarete konu olmasını yasaklıyor.

ESAD YÖNETİMİNE ABD'DEN DARBE


Suriye rejiminin terörü desteklemesi, kitle imha silahlarına sahip olması ve füze programını sürdürmesi gibi nedenlerin sıralandığı kararda, bu unsurların ABD ulusal çıkarlarına tehdit teşkil ettiği ifade edildi. Ayrıca rejimin, özgürlük ve yönetimde temsiliyet çağrısı yapan Suriye halkına vahşi saldırılar düzenlediği kaydedilen kararda, yönetimin kimyasal silahlara sahip olduğuna işaret edildi. Beşşar Esad rejiminin vahşi saldırı ve insan hakları ihlallerinin de ağır şekilde eleştirildiği kararda, rejimin insani yardımların ulaştırılmasını engellemesi ve siyasi geçiş sürecinin önünü tıkaması da güçlü şekilde kınandı.

Kongre kayıtlarına girecek olan karar ile ABD yönetimi 1 yıl daha Suriye’ye karşı ulusal acil durum tedbirlerini sürdürecek. ABD’nin herhangi bir zamanda bu kararı değiştirme ve kaldırma yetkisi bulunuyor. Son olarak önceki Başkan Barack Obama, 4 Mayıs 2016’da bu kararı 1 yıllığına uzatmıştı.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Gözyaşlarını tutamayan Emine Erdoğan: Tarih çocukların tutuklandığını yazacak