TSK'dan Afyon patlamasıyla ilgili açıklama

Genelkurmay Başkanlığı, Afyonkarahisar'da askeri depodaki patlamaya ilişkin iddialarla ilgili, "Plastik patlayıcı hammaddesi (PETN), mühimmat depolarında bulunması olağan maddelerden birisidir" değerlendirmesinde bulundu

21 Mart 2014, Cuma 15:57
A A
TSK'dan Afyon patlamasıyla ilgili açıklama

Afyonkarahisar'da Türk Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı'na bağlı Mühimmat Depo Komutanlığı'nda,6 Eylül 2012'de mühimmat sayımı sırasında patlama olmuş; olayda 25 asker şehit olurken 6 asker de yaralanmıştı. Olayın kaza olduğu açıklanmıştı. Ancak dün yayımlanan bir haberde, patlamanın olduğu bölgedeki toprak numunelerinden çıkan yabancı patlayıcı madde kalıntılarının kuşku yarattığı belirtilmişti.

'NORMAL ŞARTLARDA DEPODA BULUNMASI GEREKEN BİR MADDE'

Genelkurmay Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, 20 Mart tarihli bir gazetede Afyonkarahisar askeri mühimmat depolarında meydana gelen patlama ile ilgili olarak yer alan haberde, depoda bulunmaması gereken PETN patlayıcı maddesinin tespit edildiği ve bu maddenin normal şartlarda depoda bulunmaması
gerektiğinin belirtildiği ifade edildi.

Depoda bulunduğu ifade edilen PETN'nin aslında birçok mühimmatın kapsül ve infilaklı fitillerinde patlayıcı maddenin ateşleyicisi (birincil patlayıcı madde) olarak kullanıldığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Patlayan depodaki mühimmatın içinde bulunan ana imla maddesi, TNT ve RDX maddelerinden oluşmaktadır. PETN, hassas bir patlayıcı madde olması nedeniyle el bombalarının içeriğinde de ateşleyici madde olarak yer almaktadır. Mühimmat Islah Geliştirme ve Yenileştirme Merkezi (MIGYEM) tarafından yapılan incelemede, söz konusu depoda bulunan el bombalarının tapalarındaki detenatör (ateşleyici) bölümünde 0,87 gram PETN kullanıldığı tespit edilmiştir. Haberin içeriğinde belirtilenin aksine PETN, mühimmat depolarında bulunması olağan maddelerden birisidir. Dolayısıyla haber eksik ve yanıltıcı bilgi içermektedir."

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...