Tuğba Yurt: O şarkıyı benden dinlemek istedi! Artık hayatta değil

Şarkıcı Tuğba Yurt, Milliyet.com.tr Cadde yazarı Emre Kara'nın sorularını cevapladı. 32 yaşındaki popçu; kariyer yolculuğundan yeni projelerine, usta sanatçı Sezen Aksu ile anısından özel hayatına, sosyal medyadaki tıklanma sayılarından hala unutamadığı bir kişiye söylediği parçaya kadar pek çok konuda çarpıcı açıklamalarda bulundu.

16 Haziran 2020, Salı 09:36 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Minyon ve güzel bir kadın olduğun için ilk başlarda şarkıcılığa başlama sebebinin sadece şöhret kazanmak için bu işi yaptığın ön yargısındaydım. Yıllar içinde ortaya koyduklarınla kendini müzisyen olarak konumlandırmak istediğini anladım. Ne kadar güçlü bir ses aralığın var! Senin daha fazlasını hak ettiğini ama hakkını tam olarak alamadığını düşünüyorum, ne dersin?


Amacımın sadece 'şöhret olmak' olmadığını anlatabilmiş olduğumdan dolayı mutluyum. Tabii ki bu işe girmek zaten belli bir üne kavuşacağın anlamına geliyor. Derdim öncelikle iyi şarkı söyleyebildiğimi göstermek oldu. Yaptığım işlerde de bunu ispatlamaya çalıştım hep.

'Sesim çok daha fazlasını hak ediyor'

'Sesim çok daha fazlasını hak ediyor'

Daha fazlasını hak etmek kısmına gelince, sesim bence çok daha fazlasını hak ediyor. Konu daha fazla göz önünde olmaksa şu dönemde en kolay yol. Malum herkesin kendi sosyal mecrası var. Buralardan günü kurtaracak hareketler sizi popüler yapabilir. Popüler olabilmek adına işleyişler benim kişiliğime, müzik tarzıma ve yapmak istediklerime uygun değilse orada olmak bana göre değil. Kuyruğu dik tutmayı seven biriyim. Pek bu sektör için uygun olmasa da.


'Magazine malzeme versem daha çok konuşulurum'

'Magazine malzeme versem daha çok konuşulurum'

100 milyon tıklanmayı geçen şarkıların var. Sokağa çıktığında net bir şekilde tanınıyor musun?


Tanınırlık yaptığım işlerin sıklığı ve başarısıyla doğru orantılı arttı. Sokağa çıktığımda hemen tanıyanlar olduğu kadar 'acaba mı?' diye bakanlar da oluyor. Biraz magazinsel tarafımı beslemem lazım sanırım.


Magazine malzeme veren ve sansasyon yaratan biri olsaydın daha mı geniş kitleler tarafından konuşulurdun?


Çok büyük ihtimal daha geniş kitleler tarafından tanınır ve konuşulurdum.

Sosyal medya fenomenlerinin neredeyse hepsi sesine bakmadan şarkı çıkarıyor. Bu şekilde, şarkı söyleyip layıkından fazla dinlenenlerle aynı sektörde olunca yaptığın işten soğuyor musun?


Motivasyonum düşmüyor. Fenomenler başka kulvarda, kendi alanlarında halka hitap etmeyi başarmış kişiler. Birinin kendine 'şarkıcıyım' diyebilmesi için iyi bir sese ve yorum gücüne sahip olması gerek. Sırf insanların 'meraktan ne yapmış, ne söylemiş, kime laf atmış' diye izledikleri o tıklanma sayıları benim için bir başarı kıstası değil. Geçenlerde gördüğüm ve hesabımda paylaştığım bir karikatür bence bunu çok güzel özetliyor: Başarı her zaman gördüğün şey değildir.İç sesin zirvede olma ve kitlelere yön verme isteğini tetikliyor mu?


Tabii ki tetikliyor. Bu iç ses ya da ego her neyse benim bunca güzel işi yapmamı sağladı bu zamana kadar. Hepsi içimdeki 'başarmalıyım' hırsıydı. İşimi iyi yaptığımı bilmek mutluluk, daha iyisini yapacağımdan emin olmak motivasyon getiriyor.

Bir sanatçı siyasi görüşü konusunda belli etmeli mi, yoksa çekimser mi kalmalı?


Her bireyin kendi ideolojisine ve dünya görüşüne hitap eden bir siyasi oluşum vardır. Bana göre sanatçının öncelikli işi sanatını icra etmektir, siyaset siyasetçilerin işidir. Ancak toplumsal bir duyarlılık söz konusuysa herhangi bir konuda siyasi parti gözetmeksizin toplumun yanında yer alırım. Bence bir sanatçı bunu yapmalı. Bunun yanı sıra sanatçının şahsi çıkarları için bir oluşumun içerisinde yer almasını doğru bulmuyorum.

Her kesimden insana şarkı söyler misin?


Gerçek sanatçı her kesim insana şarkı söyleyebilmeli. Bu durum sanatın her dalı için geçerli. Çünkü insanların duygularına yönelik bir iş yapıyoruz. 'Şu dinlesin, şu dinlemesin' diye ayrıştıramazsın. Dinleyene ürettiklerini sunarsın, sonrası dinleyicinin kendi zevkine ve beğenisine kalır. İster sever, isterse sevmez.

'Sığınak' albümünden 'Yas'a çektiğin klipte farklı toplumsal olaylara ışık tuttun. Tam bir sanatçı duruşuydu senin yaptığın. Neden medyada yeterince yer bulmadı?


Çocuğunun gözleri önünde boğazı kesilerek öldürülen anne ve o annenin 'Ölmek istemiyorum' cümlesi hala hepimizin kulaklarında yankılanıyordur. Maalesef bitmek bilmeyen kadına şiddet olaylarını sürekli okuyoruz, görüyoruz. 'Yas' şarkımın klibinde bu konuyu işlemek istedim. Ama asla bu konuyu şarkım çıktığı için basına/medyaya servis edip bundan nemalanıyormuş gibi bir his uyandırmak istemedim. Klibi izleyen, içeriğine değinip kaleme almak isteyen bazı gazeteciler oldu senin gibi Emre. Bu çok daha kıymetliydi benim için. Ama ne üzücü ki sesimizin gerçekten daha çok duyulması gereken bu tarz konularda bazen yetersiz kalıyoruz.

'Yas'la birlikte 'Çürüdüm' diye yeni bir Sezen Aksu imzalı şarkı daha var albümde. Sezen Aksu ile bir araya geldiğinde nasıl hissettin?


Çok kıymetli anlardı. Stüdyoda bir araya geldiğimizde 'Sesinin kıymetini bil, benim en sevdiğim ses rengidir bu' dedi.


İyi Sezen Aksu takliti de yapıyorsun, kendisine yaptın mı?


Okuma ve konuşma tarzını taklit etmeyi seviyorum. Bazen konserlerde yapıyorum insanlara keyif vermek adına. Ama kendisine hiç yapmadım.


'Belki de aldatılmışımdır'

'Belki de aldatılmışımdır'

Son klip şarkın 'Taş Yürek'te, 'bir kalp aşktan ölürken, diğeri sadece dekor' diyorsun. Aldatıldın mı ve aşka küstün mü?


Belki de aldatılmışımdır ama yakalamadım. Benim de ikili ilişkilerde mutluluklarım, hayal kırıklıklarım oldu. Aşka hiç küsmedim. Sezen’in de dediği gibi; 'Sen de bilirsin hiç bir acı sonsuza dek sürmez. Hatta, her an yeniden sevebilirim.' Hayatımda şu an biri yok. Yalnızlık hali beni kendime getirdi.


'Artık hayatta değil'

'Artık hayatta değil'

Unutamadığın, söylediğin bir şarkının sana hatırlattığı biri var mı?


Sevdiğimde bu duygunun mutluluğundan da acısından da besleniyorum. Mesela 'Kurşuni Renkler'i her söylediğimde yalnızca bir kişiyi hatırlatır bana. O yüzden hep başka söylerim bu şarkıyı.


O kişi senden dinledi mi 'Kurşuni Renkler'i?


Bunu inan çok isterdim ama artık hayatta değil. Motosiklet kazasında kaybettik. İlk sahne aldığım zamanlarda hep benden bu şarkıyı dinlemek istedi. Şarkıya hakim olmadığım için hiç söyleyememiştim. Şimdi her konserde mutlaka söylüyorum. Hatta ilk akustik şarkım da bu oldu. Umarım şimdi bir yerlerden beni dinliyordur.

Albümden yeni klip gelecek mi, neler var planlandığın?


Yaz bitmeden albümden hareketli bir şarkı daha kliplenecek. Albüm sonrası yoluma single projelerle devam etmeyi planlıyorum. Bir yandan Youtube kanalımda akustik canlı performanslarıma devam edeceğim.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Seren Serengil'in son fotoğrafı sevenlerini korkuttu