Tüm kıta karanlığa gömüldü

Güney Amerika kıtasının büyük bölümü, 7 saat süren elektrik kesintisi nedeniyle dün karanlığa gömüldü, 50 milyon kişi elektriksiz kaldı

17 Haziran 2019, Pazartesi 11:58 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Sabah 07:00 civarında başlayan, Arjantin ve Uruguay'ın tamamının, Brezilya ve Paraguay'ın da bir kısmının etkilendiği elektrik kesintisi yaklaşık 7 saat sürdü.

Kıtada yaşayan 50 milyondan fazla kişi elektrik kesintisinden olumsuz etkilendi.

Başkent Buenos Aires'te toplu taşımada aksamalara neden olan elektrik kesintisi yüzünden bazı trafik ışıkları çalışmadı.

Yine yerel seçimlerin yapıldığı, ülkenin en güneyinde, "dünyanın sonu" olarak da bilinen Tierra del Fuego eyaleti ise elektrik kesintisinden etkilenmedi.

Kıta genelindekki havalimanlarında uçuşlarda sıkıntılar yaşandı.

Arjantin Devlet Başkanı Mauricio Macri, Arjantin'de dün sabah saatlerinde başlayıp ülkenin çoğunu etkisi altına alan ve kısmi olarak giderilen elektrik kesintisinin neden kaynaklandığını henüz belirleyemediklerini açıkladı.

Macri, sosyal medya hesabından ülke çapında etkili olan enerji kesintisine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Arjantin Devlet Başkanı Macri, "Bu sabah, elektrik bağlantı sisteminden kaynaklı bir arıza, ülke çapında elektrik kesintisine yol açtı. Elektrik kesintisinin sebebini henüz belirleyemedik." ifadelerini kullandı.

Problemin en kısa sürede çözülmesi için çalışıldığını belirten Macri, konunun derinlemesine araştırılacağını kaydetti.


Arjantin'in elektrik sağlayıcı şirketlerinden Edesur'un internet sitesinden yapılan yazılı açıklamada, kesintinin ülkenin Uruguay sınırında bulunan Salto Grande ile Paraguay sınırında yer alan Yacyreta enerji santralleri arasında elektrik iletimindeki arızadan kaynaklandığı bildirildi.

Açıklamada, şirketin hizmet verdiği alanın yüzde 60'tan fazlasında kesintinin giderildiği bilgisi paylaşıldı.

Arjantin'in en büyük elektrik sağlayıcı şirketi Edenor'un sosyal medya hesabından kesintinin aynı sebepten meydana geldiği belirtilerek, hizmet verilen alanın yüzde 90'ına enerji ulaştırıldığı açıklandı.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Kafaları karıştıran açıklama! Doktor Li öldü mü?