Tuncel Kurtiz toprağa verildi

Cuma günü evinde yaşamını yitiren sinema ve tiyatro sanatçısı Tuncel Kurtiz'in cenazesi Balıkesir'in Çamlıbel Köyü'nde toprağa verildi. Kurtiz'in cenazesine yaklaşık binlerce kişi katıldı. Evden Beethoven dinletildi, cenazede sloganlar atıldı

29 Eylül 2013, Pazar 13:20
A A

İstanbul’daki evinde fenalaşıp hayatını kaybeden Türk sineması ve tiyatrosunun usta ismi Tuncel Kurtiz’in vasiyetini doğrultusunda ailesi, cenazeyi Edremit Devlet Hastanesi’nden alıp Edremit İlçesi’nde, Kazdağları eteklerindeki Çamlıbel Köyü’ndeki evine getirdi

startFlvPlayer_Posta("divFlvPlayer11383","11383","201309","11383-70690.jpg");

Ünlü oyuncunun sevenleri ve bir çok sanatçı da köye akın etti. Evde okunan duaların ardından, 77 yaşında hayata veda eden büyük ustanın cenazesi, köy mezarlığına kadar omuzlarda taşındı. Cenazeye katılanlar zaman zaman “Her yer Taksim, her yer direniş” ve “Her yer Tuncel, her yer Kurtiz” diye slogan attı, alkış tuttu.

İstanbul’daki Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde dün (Cumartesi) düzenlenen törenin ardından, tiyatro ve sinema sanatçısı Tuncel Kurtiz’in cenazesi, vasiyet ettiği, Kazdağları eteklerindeki Çamlıbel Köyü’nde toprağa verilmek üzere Edremit Devlet Hastanesi’ne morguna getirildi. Duayen sanatçı Kurtiz’in defnedilmesi için Çamlıbel Köyü mezarlığında, vasiyetinde ifade ettiği gibi denizi gören ve yol kenarında yer hazırlandı. Ünlü sanatçının çok sayıda seveni erken saatlerde mezarlığa gelip dua okudu.

BEETHOVEN DİNLETİLDİ

Kurtiz’in kayınbiraderi Erhan Şeker, sanatçı dostları Tarık Akan, Menderes Samancılar , Atilla Saral ile bazı yakınları, bugün saat 12.00’de, cenazeyi hastane morgundan alıp Çamlıbel Köyü’ndeki evine getirdi. Kurtiz’i son yolculuğuna uğurlamak üzere sevenleri ve çok sayıda sanatçı da köye akın etti. Köyün girişinde araç kuyrukları oluştu. Altın Portakal Yaşam Boyu Onur Ödülü sahibi olan ve onlarca filmde bir çok karaktere hayat veren Kurtiz’in eşi Menend Kurtiz ve kayınbiraderi Erhan Şeker ile işlettiği “Zeytinbağı” adlı butik otelin önüne gelen hayranları zaman zaman gözyaşı döktü. Sanatçının bir hayranı aracından Beethoven’a ait eserler dinletti. Daha sonra sevenleri, Beethoven’a ait eserlerin bulunduğu CD’yi Kurtiz’in evindeki müzik çalara taktı.

YAKLAŞIK 10 BİN KİŞİ KATILDI

Usta sanatçıyı uğurlamak için, İstanbul, bölgedeki ilçe ve köylerden yaklaşık 10 bin kişi köye geldi. Törene, Halit Ergenç, Kenan İmarzalıoğlu, Yılmaz Köksal, Berrak Tüzünataç, Okan Yalabık, Güven Kıraç, Cansu Dere, Kıvanç Tatlıtuğ, Yiğit Özşener, Rıza Kocaoğlu, Sarp Akkaya’nın da aralarında bulunduğu çok sayıda oyuncu, çevre belde belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri de katıldı. Kurtiz’in evinde okunan duaların ardından, tabut omuzlarda, köy mezarlığına getirildi.

TAKSİM SLOGANLARI TATILDI

Ünlü sanatçının cenazesinin mezarlığa getirildiği sırada, bir çok kişi, “Her yer Taksim, her yer direniş” ve “Her yer Tuncel, her yer Kurtiz” diye slogan attı, alkış tuttu. Gözyaşlarının sel olduğu mezarlıkta, adeta adım atacak yer kalmadı. Aşırı yoğunluk nedeniyle, Kurtiz’in ailesi kabre ulaşmakta güçlük çekti. Daha sonra cenaze namazının kılınması için tabut, yola çıkartıldı. Cenaze namazının ardından Kurtiz, toprağa verildi.

KENAN GÖZYAŞLARINA HAKİM OLAMADI

Kurtiz’in cenazesine, sanatçı dostları ve çok sayıda vatandaşlar katıldı. Kurtiz’in Ezel dizisinden rol arkadaşı Kenan İmirzalioğlu, tabutu taşırken gözyaşlarına hakim olamadı.

'MUHTARLIK 200 BİN TL İSTEDİ' İDDİASI

Bu arada Tuncel Kurtiz’in, Edremit İlçesi’ne bağlı Çamlıbel Köyü’nde toprağa verilmesinin ardından, bir grup Tahtakuşlar Köyü genci, basın açıklaması yaptı. Kurtiz’in köylerine defnedilmesine, muhtar ve ihtiyar heyetinin izin vermediğini iddia eden grup, 'Tuncel Kurtiz’in köyümüze defnedilmesine izin vermeyen Tahtakuşlar muhtarlığı ve ihtiyar heyetini kınıyoruz' yazılı pankart açtı.

Bu grup adına açıklama yapan İbrahim Mutlu, "Kurtiz ailesi, köy muhtarımıza başvurmuş, ancak muhtarlık 200 bin lira para istemiş. Bu anlayışı şiddetle kınıyoruz. Bazı basın kuruluşları Alevileri kötüledi. Yanlış haberler yapıldı" dedi. Tahtakuşlar Köyü gençlerinin bu hareketini gösteren aynı köyde yaşayan bazı vatandaşlar ise iddianın doğru olmadığını söyledi ve gençlerin söylentilere kanmamasını isteyerek onları yatıştırdı.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.