Tunceli'nin saklı cenneti Gemici Vadisi eşsiz manzarasıyla büyülüyor

Üç bin rakımlı Kırklar Dağı'nda yer alan Gemici Vadisi, baraj gölü su seviyesinin düşmesiyle gün yüzüne çıkan tarihi mekanları ve el değmemiş yemyeşil doğasıyla eşsiz manzaralar sunuyor.

04 Mayıs 2021, Salı 12:09 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Tunceli'nin Çemişgezek ilçesindeki Kırklar Dağı arasında bulunan Gemici Vadisi, ilkbaharda tarihi, kültürel ve doğal varlıklarıyla göz kamaştırıyor.

Munzur, Hel, Yılan ve Sülbüs dağları arasında adeta saklı bir cenneti andıran Tunceli'de, ilkbaharın gelişiyle kent merkezi ve ilçeler ayrı bir güzelliğe bürünmeye başladı.

Karların erimesiyle doğanın canlandığı ve rengarenk çiçeklerin açtığı kentte, bin rakımlı Çemişgezek ilçesindeki Gemici Vadisi de yeşilin tonlarıyla eşsiz manzaralar sunuyor.

İlçe merkezine yaklaşık 15 kilometre uzaklıktaki Alçılı köyü civarındaki Kırklar Dağı arasında bulunan vadi, zengin bitki örtüsü ve yaban hayatı varlığıyla öne çıkıyor.

DOĞAL GÜZELLİKLER

DOĞAL GÜZELLİKLER

Nesli koruma altında olan vaşak, boz ayı ve yaban keçisinin yanı sıra yüzlerce kuş türüne yaşam alanı sağlayan vadide, sarp dağlarda yetişen badem, dut, meşe ve ardıç ağaçları doğaya ayrı bir güzellik katıyor.

SULAR ÇEKİLİNCE TARİH ORTAYA ÇIKIYOR

SULAR ÇEKİLİNCE TARİH ORTAYA ÇIKIYOR

Keban Baraj Gölü sularının çekilmesiyle tarihi Miyadin Kilisesi ve eski yerleşim yerlerinin de tekrar gün yüzüne çıktığı vadide, gün batımı esnasında dağların ve ormanlık alanların suya yansıması kartpostallık görüntüler oluşturuyor.

Bakir doğasıyla öne çıkan vadi, yılın her döneminde çevre il ve ilçelerden doğa tutkunları ve fotoğrafçıların gözde gezi rotasında yer alıyor.

AA

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İngiltere'de olduğuna asla inanamayacağınız 6 lokasyon