Tüp bebek merkezi seçerken nelere dikkat edilmeli?

31 Ocak 2019, Perşembe 10:02 Son Güncelleme:
A A

Günümüzde birçok çift, bebek sahibi olmakla ilgili sorun yaşıyor ve tedaviye nerede başlayacaklarıyla ilgili soru işaretleri taşıyor. Peki çiftler merkez seçimi yaparken nelere dikkat etmeli, hangi kriterleri değerlendirmeli? Bahçeci Tüp Bebek Merkezi doktorlarından Prof.Dr. Mustafa Bahçeci konuyla ilgili merak edilenleri anlattı.

Merkez seçiminde ilk olarak Sağlık Bakanlığı’nın ruhsatlandırdığı merkezlerden birine gitmelerini öneren Bahçeci, konuyla ilgili şunları aktardı: "Sağlık Bakanlığı Mevzuatı’na göre tüp bebek tedavilerinde bazı kısıtlamalar var. Tercih edilecek merkezin bu kısıtlamalara uyan bir kurum olması gerekir. Mesela mevzuata göre 35 yaş altı kadınlarda ilk 2 denemede tek embriyo transferi gerçekleştirilmesine izin veriliyor. Tek embriyo yerine 2-3 embriyo transferi yapan bir kurum laboratuvarına güvenmiyor demektir.

DONDURMA ÇÖZME İŞLEMLERİ BÜYÜK ÖNEM ARZ EDER

Tüp bebek tedavilerinde embriyoloji laboratuvarı kilit role sahip. Laboratuvarda son teknolojilerin kullanılıyor olması, deneyimli embriyologların görev alması başarı şansını önemli oranda etkiliyor. Son yıllarda üreme biliminde çok önemli çalışmalar gerçekleştiriliyor ve birçok başarı artırıcı yöntem gelişiyor. Tüp bebek merkezi yatırımlarının önemli kısmını laboratuvarına harcıyorsa ve başarı artırıcı yeni teknikleri uygulayabiliyorsa hastaların böyle bir merkezi seçmeleri şüphesiz doğru bir tercih olacaktır. Merkezin dondurulmuş embriyo transferiyle elde ettiği gebeliklerin oranı da önemli bir göstergedir. Dondurma çözme işlemlerindeki başarı laboratuvarın gücünü gösterir.

Teknik donanım kadar önemli bir diğer konu da ekip çalışması. Tüp bebek tedavisi ekip işidir. Bu nedenle doktoru, embriyoloğu, hasta danışmanı kısacası tüm personeliyle ekibi iyi değerlendirmek gerekir. Çok sayıda vaka görmüş, tecrübeli bir ekip olması önem taşır. Çiftler merkez seçerken bu kriterleri göz önünde bulundurabilirler."


Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Mutlu evliliğin sırları