Tüp bebek tedavisinde ikiz doğurma olasılığı var mı?

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin başvurduğu bir numaralı yöntem tüp bebek tedavisi. Halk arasında tüp bebek tedavisinde ikiz bebek doğurma olasılığının yüksek olduğuna dair bir düşünce var. Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, tüp bebekte sanılanın aksine ikiz oranının yüksek olmadığını söylüyor. Peki tüp bebek tedavisinde ikiz gebelik olasılığı ne kadar? Tüm detaylar haberimizde. /posta.com.tr

20 Mayıs 2020, Çarşamba 14:37 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Tüp bebek tedavisi kimlere uygulanır?

Tüp bebek tedavisi kimlere uygulanır?

Tüp bebek tedavisi, doğal yoldan çocuk sahibi olamayan çiftlere uygulanıyor. Çiftlerde sperm sayısının 5mil/ml’nin altında ve sperm hareketliliği ve morfolojisinin düşük olduğu, kadın üreme kanallarının tıkalı olduğu durumlarda öneriliyor. Ayrıca aşılama, yumurtlama tedavileri gibi diğer yardımcı üreme tedavilerine yanıt alınamayan gruplar da tüp bebek tedavisine alınır.

Örneğin 3 kez IUI (aşılama) yapılıp netice alınamayan evli çiftler bu gruba dahildir. Son olarak yüzde 15 oranında açıklanan hiçbir sorunu olmadığı halde bebek sahibi olamayan çiftlere de tüp bebek tedavisi uygulanabilir.

Tedaviyi etkileyen faktörler

Tüp bebek tedavisinde başarıyı birçok faktör etkilemektedir. Anne adayının yaşı, kilo, sigara ve alkol kullanımı, stres, geçirilen hastalıklar, yumurtalık rezervi ve hormonal bozukluklar başarı şansını etkiler.

Tüp bebek tedavisine başlayan çiftlerin beslenme ve kilo konusuna dikkat etmesi gerekiyor. Beslenmeye dikkat etmek tüp bebek tedavisi sürecini olumlu etkiler. Tedaviye başlamadan 2-3 ay önce sigara ve alkol tüketimine son verip, sağlıklı ve dengeli bir beslenme alışkanlığı kazanılmalı.

Sebze, süt ürünleri, yumurta, balık, bakliyatlar, meyve, kuruyemiş ve kuru meyveler tüketilmeye dikkat edilmeli.

Tüp bebek tedavisi nasıl uygulanır?

Tüp bebek tedavisi nasıl uygulanır?

İşlem esnasında acı veya ağrı hissedilmiyor. Toplama işlemi bittikten sonra hafif bir ağrı hissedilebilir. Hafif ilaçlar ile kolayca giderilebilen bu ağrı, kadının günlük yaşamına olumsuz bir etki etkisi yok. 

Embriyo transferi tüp bebek tedavisindeki en kritik aşama. Tedavinin başarılı olup olmaması embriyoların tutup tutmamasına bağlı. Tüp bebek tedavisinde yönetmelik kuralları gereğince 35 yaş altındaki kadınlara 1 embriyo, 35 yaşın üstündeki kadınlara da 2 embriyo transferi gerçekleştiriliyor. Bunun sebebi de tüp bebek tedavisinde olabilecek çoğul gebeliklerin önüne geçilmeye çalışılması.

Embriyo transferinden 12 gün sonra kanda gebelik testi yapılır ve sonuç öğrenilir. Başarısız bir sonuç alınırsa 1-2 ay sonra yeni bir tüp bebek denemesi yapılabilir. 2 ve 3. denemeler de başarısızlıkla sonuçlanmışsa bazı genetik testler, histeroskopi gibi ek incelemeler yapıldıktan sonra tekrar bir tedaviye başlanabilir.

Tüp bebek tedavisi uygulama sayısında herhangi bir sınırlama yok. Bazı çiftler birkaç denemenin ardından çocuk sahibi olabiliyorken bazı çiftlerde ilk denemelerinde başarılı olmaktadır. 4.deneme sonrası yüzde 80 oranında gebelik elde etme şansı var.


Tüp bebek tedavisinde uygulanan yöntemler neler?

Tüp bebek tedavisinde uygulanan yöntemler neler?

Tüp bebek tedavisinde uygulanan birçok modern teknik vardır. IMSI, en iyi kalitedeki spermleri seçmek ve mikroenjeksiyon sonrası yüksek döllenme oranları elde etmek için kullanılan tekniktir. Mikrotese; mikroskop altında yapılan testis biyopsisi. PGD (pregenetik diagnozis, genetik problemli çiftlerin embriyolarının incelenmesi ve sağlıklı olanlarının seçilmesi. Asisthatching; lazer yardımıyla embriyo çeperinin inceltilmesidir. Frozen; embriyoların, spermlerin ve yumurtaların daha sonra kullanılmak üzere dondurularak saklanması. Embriyoskop; embriyo gelişiminin kamera altında takip edilmesi ve gelişimi sağlıklı olanların seçilmesi. İmmünolojik tedaviler ve bağışıklık sistemi tedavileri.


Tüp bebekte ikiz gebelik olasılığı yüksek mi?

Tüp bebekte ikiz gebelik olasılığı yüksek mi?

Son yıllarda embriyo transferi kısıtlamasıyla, çoğul gebelikler son derece azaldı. Elde edilen gebelikler yüzde 90 tekil gebeliklerdir. Yüzde 10 ikiz gebelik olarak değerlendirilebilir fakat ikiz gebeliklerin doğal gebeliklerde oran yüzde 1. Oran 10 kat artmış olduğundan fazla geliyor. Yoksa ikiz gebelik oranı mevcut gebeliklerde yüzde 10’u geçmez. Tek embriyo verilirse ve gebelik sonuçları yüzde 99 tek gebelik olur. Yüzde 1 oranında tek yumurta ikizleri olabilir.


Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Hamilelikte göbek fıtığı belirtileri