Tüp bebek yöntemi kimlere uygulanmaz?

Tüp bebek yöntemi kimlere uygulanmaz?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aytuğ Kolankaya, hiç sperm üretimi olmayan erkekler veya yumurta üretimi tamamen durmuş kadınlar dışında, fizyolojik çok büyük bir yetersizliği bulunmayan herkesin tüp bebek ile çocuk sahibi olabileceğini söyledi

30 Ağustos 2013, Cuma 16:11 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Çiftlerin etkili bir korunma yöntemi uygulamamalarına ve düzenli ilişki varlığına karşın bir yıl içerisinde gebelik elde edilememesi durumu infertilite ya da toplumda bilinen adıyla kısırlık olarak tanımlanıyor.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aytuğ Kolankaya, bu problemin üreme çağındaki çiftlerin yaklaşık yüzde 10-15’ini etkilediği söyledi. Kolankaya bunun dışında çeşitli genetik sorunu bulunan ya da ülkemizde sıkça rastlanan Akdeniz anemisi, orak hücre anemisi gibi hastalık taşıyıcısı çiftlerde de sağlıklı bebek elde etmek için tüp bebek yöntemine başvurulabileceğini belirtti.

PROGRAM 2 HAFTADA TAMAMLANIYOR

Aytuğ Kolankaya tüp bebek tedavisini; yumurta gelişimi, yumurtaların toplanması ve döllenmesi, embriyo gelişimi ve embriyo transferi aşamalarından oluşan bir süreç olarak anlattı ve ekledi: “Bu tedavi süresi boyunca kadının hastanede yatmasını gerektirecek bir uygulama gerçekleştirilmiyor. Program genetik işlemler dahil olmak üzere iki hafta içerisinde tamamlanıyor. Bu süre içerisinde kadınların hastaneye ortalama 6 kez, erkeklerin ise bir kez gelmeleri yeterli oluyor.”

HEDEF EN İYİ EMBRİYOYU SEÇMEK

“Öncelikli hedefimiz birçok tüp bebek uygulamasına karşın gebe kalamamış, tekrarlayan düşükleri olan ya da şiddetli erkek kısırlığı olmak üzere, sağlıklı bir bebek şansının tüm isteyen çiftlere sağlanmasıdır” diyen Op. Dr. Kolankaya, işlemler sonucunda morfolojik ve genetik yapısı en iyi embriyoyu seçip transfer etmeye çalıştıklarını dile getirdi.

ntvmsnbc

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Damarlardan kolesterolü temizleyen besinler