Tüp bebekte ikiz doğum oranı daha mı yüksek?

Tüp bebekte ikiz doğum oranı daha mı yüksek?

Aşılama ve tüp bebek gibi yardımcı üreme tekniklerinde ikiz veya üçüz gibi çoğul gebelik oranlarının doğal yoldan gebe kalanlara göre daha yüksek olduğunu dile getiren Op.Dr. Suzan Gençsoy, "Özellikle son yıllarda yardımcı üreme tekniklerinden faydalanan hasta sayısı arttıkça çoğul gebelik sayısı da oldukça artmıştır. Nedeni ise yumurtlama ve aşılama tedavilerinde birden fazla yumurta büyütülmesi; tüp bebek tedavisinde de birden fazla embriyo transfer edilmesidir. Sonuç olarak oluşan ikizler çift yumurta ikizidir" dedi

13 Nisan 2019, Cumartesi 11:22 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Hayvanlardan farklı olarak anatomik açıdan insanın tek gebelik için uygun olduğunu belirten Op.Dr. Suzan Gençsoy, "Çoğul gebelikler beraberinde birçok problemi de yanında getirir. Tüp bebeğin ilk uygulandığı yıllarda teknik şartların yeterli olmaması sebebi ile gebelik oranları daha düşüktü ve çok fazla sayıda embriyo transferi yapılıyordu. Laboratuar ortamındaki teknik gelişmeler sayesinde son yıllarda gebelik ve canlı doğum oranları artmıştır. Bu nedenle artık fazla sayıda embriyo transferine ihtiyaç duyulmuyor.

35 YAŞ ALTINA VE ÜSTÜNE...

Ülkemizde 06 Mart 2010 tarihinde yayınlanan Resmi Gazete’de 'Üremeye Yardımcı Tedavi Uygulamaları ve Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezleri Hakkında Yönetmelik' esasına göre merkezlerde tüp bebek uygulamasında 35 yaşa kadar birinci ve ikinci uygulamalarda tek embriyo, üçüncü ve sonraki uygulamalarda iki embriyo, 35 yaş ve üzerinde tüm uygulamalarda en fazla iki embriyo transfer edilebilir" diye konuştu.

Tüp bebek tedavisi gören ve uzun süredir çocuk sahibi olamayan çiftlerin özellikle çoğul gebelik istediğini anlatan Op.Dr. Suzan Gençsoy, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Ailelere tedavi öncesi çoğul gebeliğin riskleri hakkında ayrıntılı bilgi verilmelidir. Yakın gelecekte laboratuvar tekniklerinin geliştirilmesi ve dondurulmuş embriyoların yaygın kullanımı sayesinde çoğul gebelik oranları giderek azalacaktır."

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Meme kanseri tedavisinde fitoterapi yöntemi