Tüp mide ameliyatı hakkında bunları bilin

Diyetle ya da egzersizle kilo veremeyen hastalar için uygulanan tüp mide ameliyatı hakkında bilinmesi gerekenleri Genel Cerrahi Uzmanı Doç.Dr. Kamil Gülpınar anlattı

24 Mayıs 2019, Cuma 11:22 Son Güncelleme:
A A

Obezite tedavisinde kullanılan en etkili cerrahi tekniklerin başında tüp mide ameliyatı geliyor. Tüp mide ameliyatında laparoskopik cerrahi teknik kullanılarak midenin fonksiyonuna hiçbir şekilde zarar verilmeden midenin hacmi küçültülür.

Midenin hacminin küçültülmesinin dışında iştahı kontrol etmek için ghrelin hormonunun bulunduğu midenin fundus bölgesi de alınır. Bu sayede hastanın daha az yiyerek çabuk doyması ve daha geç acıkması sağlanır.

DİYETLE VE EGZERSİZLE KİLO VEREMEYENLER İÇİN UYGUN

DİYETLE VE EGZERSİZLE KİLO VEREMEYENLER İÇİN UYGUN

Tüp mide ameliyatı, diyetisyen ve egzersiz uzmanı desteğine rağmen kilo veremeyen ya da verdiği kiloları hızla geri alan, vücut kitle indeksi 35 ya da 40’ın üzerinde olan, aşırı kiloların yanı sıra diyabet, tansiyon ve uyku apnesi gibi çeşitli rahatsızlıkları da ortaya çıkmaya başlayan kişiler için uygundur. Tüp mide ameliyatı için kişinin 18 ile 65 yaş arasında olması ve genel sağlık durumunun da yerinde olması gerekir.

OBEZİTE BİRÇOK RAHATSIZLIĞA YOL AÇIYOR

OBEZİTE BİRÇOK RAHATSIZLIĞA YOL AÇIYOR

Obezitenin yol açtığını tıbbi rahatsızlıkların başında diyabet, tansiyon, kolesterol, uyku apnesi, karaciğer yağlanması, kalp ve damar hastalıkları, hormon bozuklukları, hareket kısıtlılığı, yorgunluk ve sosyal hayata uyum zorluğu gibi fiziki ve psikolojik sorunlar geliyor.

Obezite sorunu olan kişilerin yaşlandıkça şikayetleri giderek artar, sebep olduğu hastalıkların tedavisi ve aşırı kiloların yok edilmesi zorlaşır. Tüm hastalıkların tedavisinde olduğu gibi obezite tedavisinde de erken tedavi büyük fayda sağlar. Erken obezite tedavisinde yüzde 90 ila 95 oranında daha fazla başarı sağlanabilir.

SAĞLIKLI BESLENME VE YAŞAM TARZI ÖNEMLİ

SAĞLIKLI BESLENME VE YAŞAM TARZI ÖNEMLİ

Tüp mide ameliyatının ardından kaybedilen kiloların tekrar geri alınılmamasına özen gösterilmeli. Bunun için hastanın yaşam tarzını ve beslenme alışkanlıklarını yeniden düzenlenmesi gerekir. Sağlıklı bir beslenme programı ve düzenli egzersiz ile kilo alma riski azalır. Tüp ameliyatı sonrasında hastaya beslenme şekli hakkında ayrıntılı bilgi verilir. Egzersiz konusunda ise hastanın ilk olarak düzenli yürümesi ya da yüzmesi kısacası daha hareketli bir yaşam sürdürmesi tavsiye edilir.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (23 Ocak 2020)