Tüp mide ameliyatıyla obezite tedavisi mümkün

Obezite çağımızın en kritik hastalıklarından biri. Obezite yalnızca yaşam kalitesini düşüren şişmanlık değil, ölüme bile neden olan bir sağlık sorunudur. Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Kamil Gülpınar, obezite tedavisinde tüp mide ameliyatını anlattı.

28 Ekim 2020, Çarşamba 14:57 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Günümüzde obezite cerrahisinde en yaygın olarak kullanılan yöntem tüp mide ameliyatıdır. Tüp mide ameliyatı laparoskopik (kapalı) yöntemle yapılır. Midenin yaklaşık %75-80'i karın ön duvarında büyük bir kesi yapılmadan milimetrik deliklerden laparoskopik olarak kesilerek çıkarılır ve mide tüp haline getirilir. Tüp mide ameliyatları “kısıtlayıcıdır”, yani gıda alımının kısıtlanması sağlanır. Midenin kapağı (pilor) korunduğu için midenin işlevi değişmez, demir gibi vitamin ve minerallerin emiliminde sorun olmaz ve sindirim sisteminin devamlılığı sağlanır. Bu sayede ameliyat sonrası yan etki oluşma riski daha azdır. Ameliyat yaklaşık bir saat sürer.

Tüp mide ameliyatı nasıl yapılır? Avantajları neler?

Tüp mide ameliyatı nasıl yapılır? Avantajları neler?

Midemizin yaklaşık kapasitesi 1 buçuk 2 litredir. Bu ameliyatla yemek borusundan midenin alt kısmına doğru kalibrasyon tüpü mideye yerleştirilir. Bunun dışında kalan kısım alınır. Korunan kısım midenin en kolay ve en çok işleyen kısmıdır. Genişleme riski düşüktür. Bu şekilde mide kapasitesi 1 buçuk 2 litreden 150-200 ml'ye düşürülür. Yemek miktarı ve vücuda alınan kalori oranı azalır. Mideden çıkarılan kısım açlık hissi veren hormonun salgılanmasını sağladığından midenin yüzde 75-80'i devre dışı kaldığında açlık hormon seviyesinde önemli bir düşüş meydana gelir. Tüp mide ameliyatının ilk etkisi, küçük mide hacmi ile daha az besin tüketerek erken doyum sağlamasıdır. 

Bu ameliyat sonrası hastalar bir yıl içinde ideal kilosuna iner. Günümüzde hastalar ortalama 3-4 gün hastanede kalmakta ve ameliyat sonrası 1. günden itibaren sıvı gıdalar tüketmeye başlamaktadır.

Mide ameliyatı sonrası beslenme

Mide ameliyatı sonrası beslenme

Mide küçültme (tüp mide) ameliyatı sonrasında beslenme alışkanlıklarınız yeniden şekillenmelidir. Ameliyatla oluşturulan yeni mide kesesi yaklaşık 150 ml gıda alma kapasitesine sahiptir. Tüp mide ameliyatından sonra sulu-yumuşak ve püre haline getirilmiş yiyecekler yenilmelidir. Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizle fazla kiloların kalıcı olarak verilmesi sağlanır.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Mevsim geçişlerinde hangi besinler tüketilmeli?