Turistlerin Karadeniz’deki gözdesi: Ortamahalle

Trabzon’un Akçaabat ilçesinde, 1988’de büyük bölümü kentsel sit alanı ilan edilen ve tarihi dokusu korunan Ortamahalle, her mevsim yerli ve yabancı turistlerden ilgi görüyor

01 Kasım 2018, Perşembe 20:16 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
NADİR YERLEŞİM YERLERİNDEN

NADİR YERLEŞİM YERLERİNDEN

Osmanlı dönemine ait evler, konaklar, çeşmeler, sokaklar ve mahalle kültürünün bir bütün halinde sergilendiği Ortamahalle, tarihi dokunun bugüne kadar aktarılabildiği nadir yerleşim yerleri arasında bulunuyor. 


TARİHİ GÖRÜNÜMLÜ MAHALLE

TARİHİ GÖRÜNÜMLÜ MAHALLE

Arnavut kaldırımlı sokakları, dik yokuşları ve dar meydanlarıyla tarihi görünümünü koruyan mahalle, Osmanlı döneminin yanı sıra Roma ve Bizans gibi farklı medeniyetlerin de izleri taşıyor. 

120 TARİHİ EV

120 TARİHİ EV

Karadeniz’e gelen turistlerin son yıllarda ilk tercihleri arasında yer alan Ortamahalle, Osmanlı konut mimarisinin tipik özelliklerini taşıyan 120 tarihi evi ve restore edilen 8 konağıyla turistlere ev sahipliği yapıyor. 

Ziyaretçi potansiyeli giderek artan ve turizmde adından söz ettiren mahalle, misafirlerine her mevsim eşsiz manzarasıyla tabiat ile iç içe vakit geçirme, konaklama ve yöresel lezzetleri tatma imkanı sunuyor.


Uzaktan bakıldığında, yağlı boya tabloyu andıran tarihi Ortamahalle, gerek film yapımcılarının gerekse yerli ve yabancı turistler ile ilçeye gelen fotoğraf sanatçılarının ilk adresi oluyor. 

'BİNAMIZ TARİHİ BİR BİNA'

'BİNAMIZ TARİHİ BİR BİNA'

Tarihi Ortamahalle’deki işletmecilerden Yaşar Turhan, kayınvalidesine ait tarihi konağı restore ederek üst katını ev, alt katını ise restoran ve kafe olarak kullandıklarını söyledi.


Ortamahalle’nin tarihi bir yer olduğunu dile getiren Yaşar Turhan, "Binamız da tarihi bir bina.

'İLGİ GİDEREK ARTIYOR'

'İLGİ GİDEREK ARTIYOR'

O yüzden içini ve dışını restore ederek turizme kazandırdık. Akçaabat Belediye Başkanımız Şefik Türkmen’in de tanıtıma yönelik yaptığı çok güzel çalışmalar var. Bu sayede ilgi giderek artıyor. Mutluyuz" ifadelerini kullandı.


Yaşar Turhan, yaz turizm sezonunun yoğun geçtiğini belirterek şöyle devam etti: 

"Turistlerimiz her mevsim geliyor. Özellikle hafta sonları çok kalabalık oluyor. İnsanlar geliyor, mahalleyi geziyor, yöresel lezzetleri tadıyorlar, ilgileri de bizleri sevindiriyor. Ortamahalle eşsiz manzarası, yöre kültür ve lezzetleriyle gerçekten görülmeye ve gezilmeye değer bir turizm alternatifi. 

Bu güzellikleri herkesin görmesini istiyoruz. Gelenlerin memnuniyet oranının yüksek olması da bizleri sevindiriyor. Amacımız gelen misafirlerimizin buradan memnun ayrılabilmelerini sağlamak ve onlara Ortamahalle’nin güzelliklerini sunabilmektir. Elimizden geleni de bu kapsamda yapıyoruz." 

EŞSİZ MANZARA GÜZELLİĞİ

EŞSİZ MANZARA GÜZELLİĞİ

Sezonda en çok Körfez ülkelerden turistleri ağırladıklarına işaret eden Yaşar Turhan, "Tanıtıma biraz daha ağırlık verilirse daha da güzel olacağına inanıyorum. Çünkü burası gerçekten turistler için inanılmaz bir fırsat. Buraya gelen kişi hem tarihi bir mahallede gezebiliyor hem konaklayabiliyor hem de eşsiz manzara eşliğinde yöresel lezzetleri tadabiliyor. 

YÖRESEL LEZZETLER

YÖRESEL LEZZETLER

"Kuymak, kaygana gibi yöresel lezzetleri de çok güzel. Bence tarihi yaşamak, mavi ve yeşili görmek, sıcakkanlı insanlarla iç içe olmak isteyenler için burası çok güzel bir fırsat. Her şeyi çok güzel. Nasıl ki İzmir’in Alaçatı sokakları varsa burada da Akçaabat’ın Ortamahalle sokakları var. Oradan bir farkı yok. İnsanlara tavsiye ediyorum, gelip mutlaka burayı görmeliler."

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Tunceli'deki doğa harikası Çırtan Şelalesi ilkbaharda bir başka güzel