Turizm potansiyeli zengin kent: Adana

Yaylaları, zengin bitki örtüsü, tarihi, kültürü, şifalı suları ile turizmde büyük potansiyele sahip bir kent Adana. Gelin bu güzellikleri beraber keşfedelim...

27 Eylül 2018, Perşembe 02:50
A A
Turizm potansiyeli zengin kent: Adana

KEREM KÖFTEOĞLU

Adana’nın merkez ilçesi Çukurova, son dönemlerde düzenlenen festivalleriyle dikkat çekiyor. Geçmişin tarım ve sanayi kenti Adana, günümüzde festivaller kenti olarak anılıyor. Çukurova Belediye Başkanı Av. Soner Çetin, Adana’da her uygarlığın kendi kültür çeşitliliğini bir sonrakine aktardığını, bunun oluşturduğu kültür mozaiğinin her alanda görülebileceğini vurgulayarak, “Çeyrek asırdır geleneksel olarak devam eden Altın Koza Film Festivali’ne, Portakal Çiçeği Karnavalı’nı ekledik. Tarihi kentimiz son zamanlarda Lezzet Festivali ve uluslararası fuarlarıyla da boy göstermeye başladı. Jurassic Park ise bölgede yerli turizmin canlanmasına yol açtı” diyor.

TOROSLARIN YEŞİL YAYLALARI

Adana’da dört mevsim bir arada yaşanabiliyor. Yeşil yaylaları, zengin bitki örtüsü, akarsuları, denizleri, kumsalları, tarihi, kültürü ve dünyaca tanınmış mutfağı şehri ayrıcalıklı kılıyor. Torosların yemyeşil yaylaları, şifalı suları, bitki ve hayvan türleri bakımından çeşitliliği ile Adana’nın büyük bir turizm potansiyeline sahip olduğunu belirten Başkan Çetin, “Bunlara ek olarak Türkiye’nin ilk ve tek Gastronomi Pazarı’nı hizmete açtık. Önümüzdeki yıldan itibaren Lezzet Festivali’ne de destek verip, festival ve etkinliklerin sayısını artırmayı hedefliyoruz” diye ekliyor.

EKO TURİZM ÇEŞİTLİLİĞİ

Toroslar, dağ sporları ile trekking için uygun. Sayısız yaylaları da kampçılık, sağlık, kano ve mağara turizmi gibi eko turizm alanında farklı seçenekler barındırıyor. Aladağ’daki Bığbığ Mağarası mağara turizmi, Feke’deki Göksu Irmağı’nın oluşturduğu vadi ise kanyon turizmi açısından önem taşıyor. Seyhan Barajı’nda her yıl yapılan off-shore yarışmaları da bölgenin spor turizminde söz sahibi olmasını sağlıyor.

BUNLARI YAPMADAN SAKIN DÖNMEYİN

■ Kent merkezindeki Bölge Arkeoloji, Etnografya Müzesi ve Atatürk Evi’ni gezin.

■ Ulu Cami, Sabancı Merkez Cami, Bebekli Kilise, Taşköprü ve Tepebağ Eski Adana Evleri’ni görün.

■ Dünyanın ayakta kalan en eski köprüsü olan Taşköprü’de selfie çekin.

■ Almanların inşa ettiği ve günümüzde halen kullanılan Varda Köprüsü’nde dolaşın.

■ Kapıkaya Kanyonu’nda rafting ve trekking yapın.

■ Kahvaltınızı ciğerle tarihi Büyüksaat’te, akşam yemeğinizi göl manzarasında afiyetle yiyin.

■ Adana kebabı, taş kadayıf, bici bici yemeden, taneli şalgam ve aşlama içmeden dönmeyin.

YEŞİL ALANDA REKOR

Çukurova Belediyesi, 4.5 yılda bölge tarihinde bugüne kadar yapılan 209 parkın 91’ine imza attı. Belediye, 63 yeni park yapıp, 28 parkı yeniledi. 14 parkı da yeniliyor. Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, “İlçedeki hizmetleri daha önce yapan Adana ve Seyhan Belediyesi dönemlerinde, 810 bin metrekare yeşil alan yapıldı. Biz ise 226 bin 500 metrekare yeşil alan yaptık. 139 bin 542 metrekarelik yeşil alanı da yeniledik. Yeşil alanda Çukurova bölgenin lideri oldu” dedi.

4 MEVSİM ETKİNLİK

Başkan Soner Çetin,her fırsatta Adana’yı ‘festivaller kenti’ yaptıklarını vurguluyor. İşte o etkinliklerden bazıları…

■ 2. ORHAN KEMAL EDEBİYAT FESTİVALİ

Belediye, ‘Orhan Kemal Edebiyat Festivali’nin bu yıl ikincisini yaptı. Festivale İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antakya, Antalya, Mersin, Tarsus ve Mut’tan yaklaşık 60 yazar ve şair katıldı. Başkan Soner Çetin, “Kültürel etkinliklere çok önem veriyoruz. Orhan Kemal Edebiyat Festivali, her geçen yıl içerik olarak zenginleşiyor. Orhan Kemal bu bereketli topraklardan çıkan en nadide değerlerimizden. Festivalle ona olan borcumuzu ödüyoruz” diyor.

■ ULUSLARARASI ÇUKUROVA KARİKATÜR FESTİVALİ

Kent tarihinde ilk kez düzenlenen ‘Uluslararası Çukurova Karikatür Festivali’nde; Turhan Selçuk Sanat Okulu kursiyerlerinin ortak sergisi ile Arap Kadri, Avanak Avni, Deve Dilaver, Utanmaz Adam, Muhlis Bey, En Kahraman Rıdvan, Fırat, Baho ve Abdulcanbaz karikatür kahramanlarının sergisi düzenlendi. ‘Adanalı Çizerler Bir Arada’ sergisi festival boyunca sahnelendi.

■ YILMAZ GÜNEY’İ ANMA ETKİNLİĞİ

Belediyenin ‘Yılmaz Güney’i Anma Etkinliği’ne bu yıl da birçok sanatçı ve sanatsever katıldı. Etkinliğe; Melike Demirağ, Abdurrahman Keskiner ve Mustafa Ünlü sanatçı olarak katıldı. Yılmaz Güney’in hayatının anlatıldığı kısa filmle başlayan etkinlik, konukların konuşması ile devam etti.SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.